CKiK z ważnym apelem. W magazynach maleją zapasy krwi. Jedną z przyczyn pandemia COVID-19

CKiK z ważnym apelem. W magazynach maleją zapasy krwi. Jedną z przyczyn pandemia COVID-19

CKiK z ważnym apelem. W magazynach maleją zapasy krwi. Jedną z przyczyn pandemia COVID-19
Źródło zdjęć: © YouTube
08.07.2020 12:33, aktualizacja: 08.07.2020 13:58

CKiK apeluje do wszystkich zdrowych osób o oddawanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce. Wśród głównych powodów odpowiadających za niepokojące braki w magazynach wymienia się pandemię COVID-19.

Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) zaapelowało do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie przebywały poza Polską oraz nie miały kontaktu z osobami chorymi na COVID-19 lub objętymi kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z punktów krwiodawstwa w Polsce.

Apel związany jest z brakami w stanach magazynowych CKiK. Wpływ na nie ma przede wszystkim okres wakacyjny, który od zawsze był najtrudniejszym czasem dla krwiodawstwa. Ponadto, jako jeden z powodów małych zasobów krwi wymienia się pandemię koronawirusa.

CKiK zaznacza, że apel skierowany jest także do osób, które przeszły chorobę COVID-19. Lekarze przypominają, że ich osocze jest niezwykle potrzebne do leczenia pacjentów, którzy ciężko przechodzą infekcję.

Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa możemy nabyć wszelkich informacji dotyczących bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Obecnie panuje zapotrzebowanie na wszystkie grupy krwi. Najbardziej pożądaną jest krew grupy O RhD-.

CKiK przypomina, iż krew mogą oddać osoby od 18 do 65 roku życia, a ich waga nie powinna wynosić mniej niż 50 kilogramów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)