Trwa ładowanie...
d3jcoi7

Koronawirus atakuje nerki. Naukowcy: 75 proc. chorych na COVID-19 z objawami niedożywienia

Koronawirus atakuje nie tylko płuca, ale również nerki. Hiszpańscy naukowcy opublikowali badania, z których wynika, że aż u 75 procent chorych na COVID-19 wystąpiły objawy niedożywienia. Są one typowe dla przewlekłej choroby nerek (PChN).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Hiszpanii. Naukowcy: 75 procent chorych z objawami niedożywienia
Koronawirus w Hiszpanii. Naukowcy: 75 procent chorych z objawami niedożywienia (YouTube.com)
d3jcoi7

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje głównie układ oddechowy człowieka, jednak lekarze od dawna informują, że COVID-19 może uszkadzać też inne narządy. Wśród nich wymienia się m.in. serce, wątrobę i nerki. Potwierdzają to najnowsze badania ekspertów należących do sześciu hiszpańskich stowarzyszeń medycznych, opublikowane przez madrycką agencję Europa Press.

Z analiz wynika, że aż u 75 procent chorych na COVID-19 występują objawy niedożywienia, które są charakterystyczne dla przewlekłej choroby nerek (PChN). Jest ona następstwem zmniejszania się liczby czynnych nefronów na skutek procesu toczącego się w miąższu nerki. Cierpi na nią ponad pół miliarda ludzi na całym świecie.

d3jcoi7

Naukowcy odnotowali, że u osób zarażonych koronawirusem, także tych bezobjawowo, pojawiły się zmiany zapalne, które mogą nasilić zjawisko niedożywienia organizmu. Zaobserwowano je zarówno w pierwszych dniach po zakażeniu, jak również po podjęciu leczenia.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Autorzy badań ostrzegają, że nasilenie się zmian zapalnych w organizmie, może też doprowadzić zainfekowane osoby do niedożywienia białkowo-kalorycznego. Według opublikowanego przez naukowców studium, u ponad 30 procent zarażonych hiszpańskich pacjentów zaobserwowano ostre uszkodzenie nerek.

W badaniach brały udział m.in. Hiszpańskie Stowarzyszenie Nefrologiczne (SEN), Hiszpańska Akademia Odżywiania i Dietetyki (AEDN) oraz Hiszpańskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Odżywiania (SEEN).

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

d3jcoi7

Podziel się opinią

Share
d3jcoi7
d3jcoi7
Więcej tematów