Cielęta korzystają z toalety. To sposób na walkę z ociepleniem klimatu
20.09.2021 07:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niemieccy i nowozelandzcy naukowcy z Instytutu Biologii Zwierząt Gospodarskich nauczyli cielęta korzystać z toalety. Badanie to może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Naukowcy z Instytutu Biologii Zwierząt Gospodarskich przeprowadzili badania, które udowodniły, że cielęta mogą nauczyć się korzystać z toalety. Jego wyniki były zadowalające. Z grupy 16 zwierząt aż 11 potrafiło załatwiać się w wyznaczonym miejscu. Choć wydaje się, że takie badanie nie ma głębszego sensu, naukowcy podkreślają, że może ono doprowadzić do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wynika to przede wszystkim z faktu, że w krowim moczu znajduje się dużo amoniaku. Korzystanie przez zwierzęta z latryny pozwoliłoby na przechwytywanie moczu w znacznie większej ilości, niż ma to miejsce obecnie. Pozytywne wyniki przeprowadzonych badań mogą napawać naukowców optymizmem.
MooLoo, bo tak nazwano krowią toaletę, to boks wyłożony sztuczną trawą, w którym cielęta mają się załatwiać. Ich trening nie był łatwy. Początkowo zwierzęta umieszczano w boksie i dawano im paszę za każdym razem, gdy oddały mocz. Później stopniowo odsuwano je od boksu, nagradzając jedzeniem załatwienie potrzeb w wyznaczonym miejscu. W przypadku oddania moczu poza latryną zwierzę było spryskiwane wodą.
Jak mówią naukowcy, to niepozorne badanie może wyraźnie wpłynąć na globalną emisję amoniaku. Przechwytywanie 80 proc. krowiego moczu pozwoli na zredukowanie jej aż o 56 procent. Poza tym wpłynie to korzystnie na higienę zwierząt.