Chipy o wydajności 800 teraflopsów

Chipy o wydajności 800 teraflopsów

08.07.2009 15:57, aktual.: 08.07.2009 16:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japońska firma Tops Systems Corp zapowiedziała skonstruowanie chipa do raytracingu. Będzie on przeznaczony jedynie dla sektora motoryzacyjnego i wykorzystywany podczas projektowania pojazdów. Według doniesień serwisu Nikkei Electronics Asia akcelerator raytracingu ma być produkowany w technologii 45-nanometrowej i składać się z 9 procesorów graficznych, z których każdy będzie miał po 73 rdzenie obliczeniowe. Teoretyczna moc obliczeniowa takiego chipa według deklaracji firmy Tops Systems wyniesie około 800 teraflopsów. W pracach nad układem wezmą udział także Toyota Motor Corporation i Nihon Unisys Ltd

W odróżnieniu od mającej już ustaloną renomę techniki rasteryzacji raytracing naśladuje naturalne rozchodzenie się światła zgodnie z prawami optyki –. ale niejako na odwrót. Z oka wirtualnego obserwatora w kierunku obiektu, który ma być przedstawiony, wysyłany jest tzw. promień pierwotny (promień wzroku). Następnie oblicza się, na jaki element promień trafi w pierwszej kolejności; poza tym na podstawie promieni pomocniczych wyznacza się z dokładnością do piksela cienie i odbicia.

Także firma Caustic Graphics jeszcze w połowie marca zapowiadała kartę CausticOne, którą również będzie można wykorzystywać w profesjonalnych zastosowaniach – na przykład w branży filmowej. Karta ma przyspieszać algorytmy raytracingu nawet do 20 razy. Caustic Graphics nie podała jednak żadnych danych liczbowych na temat mocy obliczeniowej.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także