Chipy o wydajności 800 teraflopsów

Japońska firma Tops Systems Corp zapowiedziała skonstruowanie chipa do raytracingu. Będzie on przeznaczony jedynie dla sektora motoryzacyjnego i wykorzystywany podczas projektowania pojazdów. Według doniesień serwisu Nikkei Electronics Asia akcelerator raytracingu ma być produkowany w technologii 45-nanometrowej i składać się z 9 procesorów graficznych, z których każdy będzie miał po 73 rdzenie obliczeniowe. Teoretyczna moc obliczeniowa takiego chipa według deklaracji firmy Tops Systems wyniesie około 800 teraflopsów. W pracach nad układem wezmą udział także Toyota Motor Corporation i Nihon Unisys Ltd

Chipy o wydajności 800 teraflopsów

08.07.2009 | aktual.: 08.07.2009 16:25

W odróżnieniu od mającej już ustaloną renomę techniki rasteryzacji raytracing naśladuje naturalne rozchodzenie się światła zgodnie z prawami optyki –. ale niejako na odwrót. Z oka wirtualnego obserwatora w kierunku obiektu, który ma być przedstawiony, wysyłany jest tzw. promień pierwotny (promień wzroku). Następnie oblicza się, na jaki element promień trafi w pierwszej kolejności; poza tym na podstawie promieni pomocniczych wyznacza się z dokładnością do piksela cienie i odbicia.

Także firma Caustic Graphics jeszcze w połowie marca zapowiadała kartę CausticOne, którą również będzie można wykorzystywać w profesjonalnych zastosowaniach – na przykład w branży filmowej. Karta ma przyspieszać algorytmy raytracingu nawet do 20 razy. Caustic Graphics nie podała jednak żadnych danych liczbowych na temat mocy obliczeniowej.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

motoryzacjawiadomościsamochody
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)