Chipsety Nvidii w przyszłości nie będą współpracować z procesorami AMD

Chipsety Nvidii w przyszłości nie będą współpracować z procesorami AMD

Chipsety Nvidii w przyszłości nie będą współpracować z procesorami AMD
07.12.2009 16:07, aktualizacja: 07.12.2009 16:35

Spory licencyjne, a także procesory kombinowane (rdzenie obliczeniowe i graficzne w jednej obudowie) albo wręcz na jednej płytce krzemu wypierają Nvidię z rynku chipsetów.

Spory licencyjne, a także procesory kombinowane (rdzenie obliczeniowe i graficzne w jednej obudowie) albo wręcz na jednej płytce krzemu wypierają Nvidię z rynku chipsetów.

Dla najnowszych procesorów Intela z generacji Nehalem, czyli Core i7 900, Core i7 800 i Core i5 700, nie będzie chipsetów Nvidii; w przyszłości, jak oczekuje wiceszef AMD Rick Bergman, również w systemach z procesorami AMD będą stosowane wyłącznie chipsety AMD. Na razie Nvidia produkuje jeszcze 43 procent wszystkich chipsetów dla systemów z AMD – oświadczył menedżer AMD cytowany przez tajwański serwis Digitimes.

Obraz
© (fot. Nvidia)

Od czasu przejęcia ATI (w rezultacie którego także Bergman trafił do AMD) firma ta stosuje tę samą strategię platformową co Intel. O ile jeszcze wcześniej w sloganach AMD zupełnie celowo pojawiało się słowo "Choice", które miało nawiązywać do swobody wyboru, o tyle teraz słowem kluczem jest Fusion –. a więc procesory kombinowane, które łączą w sobie jednostki CPU i GPU, a tym samym sprawiają, że stosowanie chipsetu z grafiką na pokładzie staje się zbędne.

Kiedy AMD i Intel ogłosiły plany w zakresie wprowadzenia procesorów kombinowanych CPU-GPU na początku 201. roku (Intel) i 2011 roku (AMD), stało się jasne, że pozycja Nvidii w branży chipsetów została bardzo zagrożona. Ostatecznie przecież rdzenie graficzne GeForce w chipsetach są istotnym argumentem dla chipsetów Nvidii. Jednak w intelowskich procesorach dla podstawki LGA1156, a także w przygotowywanych procesorach Pine Trail przewidziane jest tylko zewnętrzne złącze PCI-E, brakuje więc złącza, za pośrednictwem którego rdzeń graficzny mógłby uzyskać wystarczająco szybki dostęp do pamięci RAM używanej wspólnie z jednostką CPU.

Nie można też wykluczyć, że Nvidia myśli o jakichś produktach nowego typu – w każdym razie w ubiegłym roku producent chipów graficznych uzależniony od Intela i AMD zdementował swoje wyjście z branży chipsetów i zapowiedział – już na rok 2010 – wielką niespodziankę. W przypadku procesorów Core i5/i7 Nvidia ogranicza się na razie do udzielania licencji na technologię SLI, ale nawet tutaj grozi jej konkurencja w postaci chipów Lucidlogix, których wejście na rynek ulega opóźnieniu. Należy dodać, że w tym czasie Nvidia wypadła z rywalizacji także w segmencie chipsetów serwerowych dla Opteronów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)