Chip od IBM przedłuży życie

Chip od IBM przedłuży życie
Źródło zdjęć: © IBM

06.10.2009 12:30, aktual.: 07.10.2009 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

IBM ma zamiar opracować chip, umożliwiający dobór indywidualnej terapii w zależności od predyspozycji genetycznych pacjenta. Jego zastosowanie pozwoli szybko i tanio diagnozować choroby

Badania IBM mogą doprowadzić do kolejnej rewolucji, tak jak to miało miejsce z wynalezieniem szczepionek czy antybiotyków. Odczytanie kodu genetycznego pacjenta za pomocą chipa umożliwi dobór indywidualnej terapii dla każdego pacjenta. IBM ma nadzieję, że sam odczyt będzie się odbywać w czasie co najwyżej kilku minut, a koszt badania będzie oscylować między 10. a 1000 dolarów.

Obraz
© Schemat układu IBM (fot. IDG)

Układ ma znaleźć zastosowanie w przenośnych urządzeniach medycznych, szybko odczytujących DNA pacjentów. Zasada ich działania będzie przypominać zasadę działania glukometru, który na podstawie analizy kropli krwi w kilka sekund odczytuje poziom cukru. Stosowanie urządzeń mogłoby wyeliminować część badań laboratoryjnych, które obecnie trwają tygodniami.

"Ludzie nie będą już umierać z powodu efektów ubocznych (stosowania niewłaściwych leków), będziemy też lepiej wiedzieć, jak dostosować styl ich życia do ich genetycznych predyspozycji" - powiedział Gustavo Stolovitzky, naukowiec i manager w IBM Research. - "Nikt nie chce być traktowany jak przeciętny pacjent. Każdy chciałby, by jego przypadek był postrzegany jako indywidualny".

Zdaniem Stolovitzky'ego zrozumienie kodu genetycznego umożliwi precyzyjne diagnozowanie chorób i poprawę jakości terapii.

Prócz samego czytnika genomu, do analizy DNA konieczny będzie także mikroprocesor, który najprawdopodobniej znajdzie się poza chipem. IBM zapowiada kontynuację badań DNA, tak by urządzenie mogło właściwie mapować kod genetyczny.

Stolovitzky nie podał orientacyjnej daty, kiedy urządzenia wyposażone w czytnik DNA znajdą się w sprzedaży.

Jednym z pierwszych dużych projektów mającym na celu poznanie ludzkiego genomu był zakończony w 200. r., a trwający 13 lat międzynarodowy projekt "Human Genome Project". Pochłonął aż trzy miliardy dolarów.

IBM zapowiedział opracowanie chipa w ubiegłorocznym raporcie Next Five in Five poświęconym innowacyjnym technologiom, które odmienią nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także