Chiny oburzone oskarżeniami na temat cyber-szpiegostwa

Chiny oburzone oskarżeniami na temat cyber-szpiegostwa

Chiny oburzone oskarżeniami na temat cyber-szpiegostwa
31.03.2009 14:36

Chiny wyraziły we wtorek oburzenie z
powodu oskarżeń o cyber-szpiegostwo, wysuwanych pod adresem
Pekinu, określając takie twierdzenia mianem "pozbawionych podstaw
wymysłów".

W ostatnich dniach kanadyjscy badacze przedstawili wyniki dochodzenia, z którego wynikało, że sieć cyber-szpiegów, pochodzących głównie z Chin, włamywała się do komputerów zawierających poufne dokumenty należące do rządów i organizacji prywatnych w 10. krajach, w tym do komputera dalajlamy i tybetańskich uchodźców.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Kanadyjscy badacze wykryli sieć, której udało się włamać przez internet do ponad 120. komputerów należących m.in. do ministerstw spraw zagranicznychspraw zagranicznych Iranu, Bangladeszu, Łotwy, Indonezji, Filipin, Brunei, Barbadosu i Bhutanu. Odkryli również ślady włamania w komputerach ambasad Indii, Korei Płd., Indonezji, Rumunii, Cypru, Malty, Tajlandii, Tajwanu, Portugalii, Niemiec i Pakistanu.

Kiedy hakerom udawało się włamanie, instalowali złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego pobierali poufne dokumenty.

Pekin potraktował zarzuty jako "część kampanii, godzącej w dobre imię Chin". Jak powiedział we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang (czyt. Ćhin Kang), konkluzje raportu kanadyjskich badaczy to nic innego jak "relikt zimnej wojny" i wirus "chińskiego zagrożenia", mający szkodzić Chinom.

Pekin jest zdecydowanie przeciwny działalności przestępczej w internecie - zaznaczył rzecznik MSZ na spotkaniu z dziennikarzami.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)