Chiny instalują specjalny system operacyjny na swoich komputerach wojskowych
18.05.2009 11:24, aktual.: 18.05.2009 11:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chiny wyposażają swoje komputery rządowe i wojskowe w specjalny system operacyjny Kylin, który ma utrudnić włamania dokonywane przez zagraniczne służby specjalne - donosi "The Washington Times". Informacje o szczególnie bezpiecznym systemie operacyjnym zostały ujawnione podczas sesji U.S. China Economic and Security Review Commission pod koniec kwietnia. Oprócz bezpiecznego systemu operacyjnego chińskie maszyny mają też być wyposażone w specjalny mikroprocesor, który uniemożliwia przeprowadzanie skutecznych ataków.
Nowy system został wykryty podczas przeprowadzania ataku na chińskie sieci. Jak wynika z informacji doradcy ds. bezpieczeństwa rządu USA, Stany Zjednoczone mają obecnie poważne problemy z dokonywaniem włamań do chińskich systemów, ponieważ zarówno narzędzia używane w tym celu, jak i szkolenia jednostek specjalizujących się w cyberatakach są skoncentrowane na systemach Windows, Unix i Linux.
Powtarzane się też zastrzeżenia pod adresem amerykańskich sieci: systemy wojskowe USA na skutek stosowania amerykańskiego oprogramowania pochodzącego prosto ze sklepowych półek (takiego np. jak programy Microsoftu)
albo komercyjnych aplikacji zagranicznych bądź powszechnie znanych pakietów Open Source są mniej bezpieczne od chińskich; wydają się poza tym bardziej narażone na istnienie w nich różnego rodzaju "tylnych wejść" pozwalających na skuteczne zaatakowanie komputerów w momencie konfliktu.
Już teraz i w przeszłości cyberataki ze strony Chińczyków (i Rosjan) są na porządku dziennym. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że obecnie nie trzeba się niepokoić o bezpieczeństwo sieci i systemów bankowych USA: Chińczycy zbyt wiele zainwestowali na amerykańskich rynkach finansowych.
Wszystko wskazuje na to, że Kylin OS (albo Kirin OS) nie jest jednak taki wyjątkowy. Prawdopodobnie chodzi o system operacyjny bazujący na FreeBSD 5.3, który został specjalnie wzmocniony – tak przynajmniej wynikałoby z analizy kodu kernela. System ma jednak wykazywać podobieństwo do Uniksa i Linuksa.
wydanie internetowe www.heise-online.pl