Chiny idą na wojnę ze sztucznymi tworzywami. Zrezygnują z jednorazowego plastiku

Chiny idą na wojnę ze sztucznymi tworzywami. Zrezygnują z jednorazowego plastiku
Źródło zdjęć: © East News | Alessandro Digaetano
Karolina Modzelewska

21.01.2020 14:46, aktual.: 22.01.2020 10:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Władze Chin, największego producenta tworzyw sztucznych na świecie, zapowiadają, że do 2020 roku wprowadzą zakaz używania jednorazowych plastików w dużych miastach, a do 2022 roku we wszystkich miejscowościach. Zakaz będzie się odnosił do produkcji, sprzedaży i używania sztucznych tworzyw.

Plastikowe odpady są poważnym problemem w Chinach. Państwo odpowiada za około 30 proc. światowej produkcji tworzyw sztucznych, a sama Azja wytwarza blisko 50 proc. światowego plastiku.

Chiny największym producentem tworzyw sztucznych na świecie

Zużycie tworzyw sztucznych stale rośnie. Dlatego władze Chin zdecydowały się na opracowanie i wdrożenie planu ograniczenia produkcji, sprzedaży i używania plastików jednorazowego użytku w całym kraju. Z informacji opublikowanych przez BBC wynika, że plastikowe torby zostaną zakazane do końca 2020 roku w dużych miastach, a do końca 2022 roku zakaz zostanie rozszerzony na wszystkie miejscowości.

Realizacja ambitnego planu jest dużym wyzwaniem i wymaga licznych zmian w obecnym systemie. Oznacza to, że niektóre gałęzie gospodarki będą musiały dostosować się do nowych wytycznych wcześniej niż pozostałe. Przykładowo branża hotelarska musi zaprzestać wykorzystywania plastikowych słomek do końca 2020 roku i ograniczyć zużycie innych plastików o 30 proc. Zostaną one całkowicie usunięte z hoteli do końca 2025 roku.

Chińskie śmietniska nie są w stanie gromadzić więcej odpadów

Największe wysypisko śmieci w Chinach ma wielkość porównywalną do 100 piłkarskich boisk. Miało służyć państwu jeszcze przez 25 lat, ale już teraz nie jest w stanie przyjmować nowych odpadów. Zostało zapełnione blisko ćwierć wieku przed przewidywanym terminem jego używalności. To obrazuje skalę "śmieciowego" problemu w Chinach.

Jeżeli plan zostanie pomyślnie zrealizowany, będzie to sukces zarówno w wymiarze krajowym, jak i globalnym. Chiny dołączyłyby do grona kilku innych państw i regionów, które zobowiązały się do wprowadzenia zakazu produkowania, sprzedaży i używania plastików jednorazowego użytku – takich jak Unia Europejska czy Kanada.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)