Chiny idą na wojnę ze sztucznymi tworzywami. Zrezygnują z jednorazowego plastiku

Chiny idą na wojnę ze sztucznymi tworzywami. Zrezygnują z jednorazowego plastiku

Chiny idą na wojnę ze sztucznymi tworzywami. Zrezygnują z jednorazowego plastiku
Źródło zdjęć: © East News | Alessandro Digaetano
Karolina Modzelewska
21.01.2020 14:46, aktualizacja: 22.01.2020 10:09

Władze Chin, największego producenta tworzyw sztucznych na świecie, zapowiadają, że do 2020 roku wprowadzą zakaz używania jednorazowych plastików w dużych miastach, a do 2022 roku we wszystkich miejscowościach. Zakaz będzie się odnosił do produkcji, sprzedaży i używania sztucznych tworzyw.

Plastikowe odpady są poważnym problemem w Chinach. Państwo odpowiada za około 30 proc. światowej produkcji tworzyw sztucznych, a sama Azja wytwarza blisko 50 proc. światowego plastiku.

Chiny największym producentem tworzyw sztucznych na świecie

Zużycie tworzyw sztucznych stale rośnie. Dlatego władze Chin zdecydowały się na opracowanie i wdrożenie planu ograniczenia produkcji, sprzedaży i używania plastików jednorazowego użytku w całym kraju. Z informacji opublikowanych przez BBC wynika, że plastikowe torby zostaną zakazane do końca 2020 roku w dużych miastach, a do końca 2022 roku zakaz zostanie rozszerzony na wszystkie miejscowości.

Realizacja ambitnego planu jest dużym wyzwaniem i wymaga licznych zmian w obecnym systemie. Oznacza to, że niektóre gałęzie gospodarki będą musiały dostosować się do nowych wytycznych wcześniej niż pozostałe. Przykładowo branża hotelarska musi zaprzestać wykorzystywania plastikowych słomek do końca 2020 roku i ograniczyć zużycie innych plastików o 30 proc. Zostaną one całkowicie usunięte z hoteli do końca 2025 roku.

Chińskie śmietniska nie są w stanie gromadzić więcej odpadów

Największe wysypisko śmieci w Chinach ma wielkość porównywalną do 100 piłkarskich boisk. Miało służyć państwu jeszcze przez 25 lat, ale już teraz nie jest w stanie przyjmować nowych odpadów. Zostało zapełnione blisko ćwierć wieku przed przewidywanym terminem jego używalności. To obrazuje skalę "śmieciowego" problemu w Chinach.

Jeżeli plan zostanie pomyślnie zrealizowany, będzie to sukces zarówno w wymiarze krajowym, jak i globalnym. Chiny dołączyłyby do grona kilku innych państw i regionów, które zobowiązały się do wprowadzenia zakazu produkowania, sprzedaży i używania plastików jednorazowego użytku – takich jak Unia Europejska czy Kanada.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)