Chińskie pociągi znowu najszybsze na świecie. Najnowsze osiągają prędkość nawet do 400 kmh

Chińskie pociągi znowu najszybsze na świecie. Najnowsze osiągają prędkość nawet do 400 kmh
Źródło zdjęć: © Getty Images
Aleksandra Grzegrzółka

23.08.2017 17:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od przyszłego tygodnia niektóre pociągi w Chinach osiągną prędkość 350 kmh - będą to najszybsze połączenia kolejowe na świecie. Same pociągi mogą rozwijać prędkość nawet do 400 kmh, jednak ogranicza się ją ze względu na bezpieczeństwo.

Najnowszy model chińskiego pociągu, "Fuxing", jest w stanie rozwinąć prędkość aż do 400 kmh. Już od przyszłego tygodnia na trasie Pekin - Szanghaj będzie można przetestować ich możliwości. Podróż pomiędzy miastami z ponad 6 zostanie skrócona do zaledwie 4 godzin. Jednak maksymalna prędkość, z jaką pojadą, to 350 kmh. Dlaczego? Chodzi o bezpieczeństwo. Chiny zawsze należały do czołówki krajów posiadających najszybszy transport na świecie.

Szybkie pociągi mają do dyspozycji w Chinach prawie 20 tysięcy torów, dostosowanych do rozwijania dużych szybkości. Jednak po fatalnym wypadku w 2011 r, kiedy z powodu zderzenia dwóch pociągów zginęło ok. 40 osób, władze ograniczyły prędkość maksymalną, z jaką maszyny mogły się poruszać, do 300 kmh i mniejszej. Teraz regulacje znowu poluźniono - podobno zabezpieczenia nowego modelu są o wiele pewniejsze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)