Chińczycy sklonowali małpy. "Bariera klonowania naczelnych została przełamana"

Chińczycy sklonowali małpy. "Bariera klonowania naczelnych została przełamana"
Źródło zdjęć: © Qiang Sun / Mu-ming Poo / Chinese Academy of Sciences

Po raz pierwszy naukowcom udało się sklonować zwierzęta z rzędu naczelnych tą samą skomplikowaną metodą, jaka w 1996 roku dała życie słynnej owcy Dolly, donosi serwis stacji WJLA. Badacze z Szanghaju twierdzą, że stworzyli dwa genetycznie identyczne i równie słodkie makaki. Małpkom, od chińskiego słowa Zhonghua (chiński naród), nadano imiona Hua Hua oraz Zhong Zhong. - Bariera klonowania naczelnych została przełamana - oświadczył Muming Poo z Chińskiej Akademii Nauk.

1 / 3

Skomplikowana technika

Obraz
© Qiang Sun / Mu-ming Poo / Chinese Academy of Sciences

Opis badania opublikowano w 24 stycznia w piśmie "Cell". Dla ścisłości nie są to pierwsze sklonowane naczelne. W 1999 roku narodziła się małpka o imieniu Tetra, rezus. Ale tam zastosowano dużo prostszą technikę klonowania, z której nie można też uzyskać większej liczby osobników. W przypadku Tetry naukowcy podzielili embriony imitując zjawisko występujące w przyrodzie naturalnie, gdy rodzą się bliźniaki jednojajowe.

2 / 3

Tak tworzą klony

Obraz
© Qiang Sun / Mu-ming Poo / Chinese Academy of Sciences

W przypadku Hua Hua i Zhong Zhong zastosowano udoskonaloną technologię przeniesienia jądra komórki somatycznej (SCNT). Tutaj rekonstruuje się niezapłodnione jajko. Usuwane jest jego jądro, czyli fragment z informacją genetyczną, i wstawiane jądro z innej komórki. Potem całość podlega stymulacji tak, by powstał embrion. Potem przenosi się go do matki-surogatki. Z tej samej grupy komórek można stworzyć genetycznie identyczne zwierzęta. Lata po narodzeniu Dolly naukowcy użyli tych samych komórek, by stworzyć 4 inne - identyczne - klony owiec.

3 / 3

Wymaga dopracowania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)