Chińczycy pracują nad konkurencją dla Windows

Chińczycy pracują nad konkurencją dla Windows

Chińczycy pracują nad konkurencją dla Windows
Źródło zdjęć: © Inspirestock
22.12.2010 14:14, aktualizacja: 22.12.2010 15:11

Dwie chińskie firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania połączyły swoje siły i planują stworzenie krajowego systemu operacyjnego, który może stać się realną konkurencją dla Windows w Chinach...

Dwie chińskie firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania połączyły swoje siły i planują stworzenie krajowego systemu operacyjnego, który może stać się realną konkurencją dla Windows w Chinach.

China Standard Software poinformowała o podjęciu współpracy z National University of Defence Technology. Obie firmy zajmują się m.in. tworzeniem systemów operacyjnych.

Podpisano już pierwszą umowę, która ma przyczynić się do stworzenia nowego krajowego systemu. Oprogramowanie ma zdobyć silną pozycję w Chinach, gdzie w dalszym ciągu liderem jest Microsoft Windows. Co prawda istnieją alternatywy, które powoli zdobywają coraz większe uznanie na chińskim rynku komputerowym (niektóre dostępne są nawet za darmo). Mimo to w dalszym ciągu problemem jest plaga piractwa. Wśród nich można wymienić takie rodzime systemy operacyjne jak NeoShine Linux czy KylinOS.

NeoShine Linux to desktopowa dystrybucja Linuksa autorstwa China Standard, przeznaczona do zastosowań w rządowych, biznesowych i domowych. Z kolei system o nazwie KylinOS autorstwa National University of Defense Technology to bezpieczna alternatywa dla Windows.

Analityk firmy Gartner Matthew Cheung zwraca uwagę na stopień piractwa w Chinach. Szacuje się, że połowa użytkowników Windows, korzysta z pirackiej kopii systemu. Dodaje również, że chiński rząd może narzucić używanie rodzimego systemu obronie narodowej, instytucjom finansowym, itp. Duże znaczenie dla Chin, mogą mieć kwestie związane z bezpieczeństwem, ale również wsparcie rozwoju własnej gospodarki.

Nowy chiński system operacyjny prawdopodobnie otrzyma nazwę NeoKylin. Niestety żadne szczegółowe informacje dotyczące projektu nie są znane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (265)