Chcesz zadbać o powietrze wokół siebie? Sprawdź, jak to zrobić!

Z roku na rok coraz więcej słyszymy o złej jakości powietrza, która ma realny wpływ na nasze zdrowie. Aplikacje przekazujące dane dotyczące monitoringu stanu atmosfery w najbliższym otoczeniu, maski, domowe ulepszacze powietrza. To wszystko niestety porównywalne jest do „leczenia objawowego” albo może nawet „paliatywnego”, a przecież trzeba usuwać przyczyny! Smog, zanieczyszczenie i inne problemy to bowiem coś, z czym możemy samodzielnie walczyć. Jak zadbać o powietrze wokół siebie? Sprawdź!

Chcesz zadbać o powietrze wokół siebie? Sprawdź, jak to zrobić!
Źródło zdjęć: © Whitepress | Materiały prasowe

26.02.2020 17:40

Artykuł sponsorowany

Dlaczego dobra jakość powietrza jest ważna?

Zła jakość powietrza znajduje się na piątym miejscu wśród najważniejszych czynników ryzyka zgonu. Temat ten nie powinien być zatem traktowany jako zastępczy lub wynikający z medialnej histerii. Smog jest realnym zjawiskiem powstałym w wyniku łączenia się mgły z dymem i spalinami. Tworzy się na skutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz pyłów zawieszonych, a także rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Przyczyną powstawania tego zjawiska są m.in. tradycyjne elektrownie węglowe, jakich niestety, w naszym krajobrazie spotykamy sporo.

Zanieczyszczenia mają realny wpływ na nasze zdrowie, a w niektórych przypadkach mogą mieć wpływ na nasze życie. Tak, jak istotne jest jedzenie, które spożywamy oraz woda, którą pijemy, tak powietrze, którym oddychamy stanowi jeden z najważniejszych kluczy do normalnego funkcjonowania. Możemy to bardzo łatwo zweryfikować przebywając w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu zbyt długo. Wcześniej czy później będziemy potrzebowali zastrzyku świeżego powietrza. I tu, niestety, we współczesnych warunkach, spotykamy się z pułapką. Świeżego i zdrowego powietrza jest bowiem coraz mniej. Problem jednak polega na tym, że nie zawsze mamy dokąd uciec. Czym może grozić długotrwałe przebywanie w miejscu, gdzie jakość powietrza nie jest odpowiednia?

alergie

Choć w większości przypadków przyczyn alergii należy się dopatrywać raczej gdzie indziej, z całą pewnością smog i zanieczyszczenie powietrza stają się coraz częściej czynnikami wzmacniającymi lub pogłębiającymi efekty tego zjawiska. Dzieje się tak poprzez osłabienie odporności oraz potencjalne stany zapalne układu oddechowego. Organizm, w którym zostaje zaburzona homeostaza łatwiej wpada we wszelkie zaburzenia.

choroby płuc

Zanieczyszczenia powietrza mogą prowadzić do uszkodzenia pęcherzyków płucnych i powodować stany zapalne układu oddechowego. Wówczas może dojść między innymi do zapalenia płuc, astmy lub pogorszenia się stanu ludzi już chorujących na astmę, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet raka płuc. Oczywiście najgorszy scenariusz nie musi zdarzyć się zawsze, ale pozornie banalny kaszel przez całą zimę, pogorszenie jakości oddychania i ogólnego samopoczucia też nie należą do sfery wysokiego poziomu jakości życia.

choroby serca

Choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, niewydolność krążenia – to niestety także możliwe problemy ze zdrowiem wynikające z kontaktu z powietrzem niskiej jakości. Dlatego niezdrowy jest jogging wzdłuż ruchliwych ulic. A niestety wielu aspirujących sportowców popełnia ten błąd. Problem jednak dotyczy wszystkich mieszkańców zagrożonych rejonów. Zanieczyszczenia dostają się bowiem do układu krwionośnego i powodują koszmarne problemy ze zdrowiem.

Zielona energia: sposób na czyste powietrze

Elektrownie węglowe, których działalność tak wrosła w nasz krajobraz są jedną z kluczowych przyczyn pogarszania się jakości powietrza. Skutkiem ubocznym spalania kopalin są trujące związki chemiczne wędrujące do naszej atmosfery. Niestety nie uciekają one w kosmos. Jednym z rozwiązań tego problemu jest przyłożenie większej wagi do Odnawialnych Źródeł Energii, czyli tych wszystkich nowoczesnych sposobów pozyskiwania prądu, które stanowią bezinwazyjne względem środowiska naturalnego, a także naszego zdrowia.

Najbardziej przystępnym i najłatwiej osiągalnym sposobem jest zastosowanie fotowoltaiki. Właściciele niezależnych nieruchomości, a także deweloperzy powstających osiedli mogą aktywnie pomyśleć o tym rozwiązaniu. Produkcja prądu odbywa się dzięki specjalnej instalacji składającej się z paneli fotowoltaicznych i inwertera. System ten spięty jest z siecią energetyczną konkretnej jednostki mieszkalnej. W ten sposób pozyskujemy energię elektryczną nie niszcząc środowiska. Współcześnie na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm, takich jak Stilo Energy, które pochodzą do tematu w sposób kompleksowy. Są w stanie nie tylko dostarczyć i zainstalować nam ten nowoczesny system, ale także ułatwić wszelkie procesy związane z pozwoleniami, dokumentacją, a nawet ubieganiem się o dotacje (sprawdź jak możesz otrzymać wsparcie w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę).

Oczyszczacz powietrza: czyste powietrze w domu

Tym którzy nie mają możliwości czerpania energii ze Słońca, a chcieliby ulepszyć powietrze w obrębie swojego lokalu mieszkalnego, polecane są różne ulepszacze powietrza dostępne na rynku. Niestety, jest to rozwiązanie tymczasowe i bardzo powierzchowne, biorąc pod uwagę skalę globalną. Jednak jeśli chcemy ratować zdrowie, powinniśmy zastanowić się nad takim wynalazkiem pod własnym dachem.

Istnieją różne modele sprzężone z nawilżaczami, jonizatorami, ale także urządzenia niezależne. To od nas zależy, na którą z opcji się zdecydujemy. Mamy jednak prawo do czystego powietrza, więc z pewnością warto zainteresować się tym tematem.

Elektryczny samochód: jazda bez spalin

Na jakość atmosfery wpływają również spaliny z samochodów jeżdżących na ropę i benzynę. Dobrym rozwiązaniem jest więc auto elektryczne, które gwarantuje funkcjonowanie bez spalin. Pojawia się coraz więcej stacji szybkiego ładowania, a silniki stają się coraz bardziej wytrzymałe i długodystansowe. Jeśli posiadamy fotowoltaikę, możemy z niej korzystać do ładowania samochodu lub zdecydować się na wiatę fotowoltaiczną.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Komentarze (0)