Chcesz kupić drona z kamerą? O tych rzeczach musisz wiedzieć

Zakup drona często wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Przyda się również znajomość odpowiednich przepisów, ponieważ bez tego dobra zabawa może skończyć się poważnymi problemami.

Latanie dronem może być dobrą zabawą albo źródłem dochodów
Latanie dronem może być dobrą zabawą albo źródłem dochodów
Źródło zdjęć: © unsplash | Jason Blackeye

Nieznajomość prawa szkodzi

Zacznijmy od tego, że drony są zaliczane do grupy statków powietrznych, choć wyglądają dość niewinnie. Prawo lotnicze definiuje ją jako urządzenia zdolne do unoszenia się w atmosferze na skutek oddziaływania powietrza innego niż oddziaływanie powietrza odbitego od podłoża.

W 2021 roku weszły przepisy nakazujące, by każdy użytkownik drona o wadze powyżej 250 g zarejestrował się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator bezzałogowych statków powietrznych i odbyć szkolenie. W przypadku lżejszych urządzeń wystarczy sam fakt rejestracji. Co ważne, cała procedura jest darmowa.

Prawo jazdy na drona

Urządzenia podzielono również na trzy kategorie. Pierwsza, otwarta, pozwala na latanie dronami ważącymi mniej niż 25 kg na wysokość do 120 m. Urządzenie musi znajdować się w zasięgu wzroku i w bezpiecznej odległości od innych osób. Dzieli się ona na trzy podkategorie.

Przy A1 można latać nad ludźmi, ale nie nad zgromadzeniami, A2 wymusza latanie minimum 30 m, chyba że dron ma ogranicznik prędkości, to limit wynosi zaledwie 5 m. Wreszcie mamy A3, gdzie trzeba znaleźć się co najmniej 150 m od ludzi i budynków. We wszystkich przypadkach wymagane jest odbycie szkolenia zakończonego egzaminem. Kategoria szczególna oznacza konieczność uzyskania zezwolenia, a certyfikowana jest przeznaczona dla operacji, które wymagają certyfikacji bezzałogowego systemu powietrznego.

Rejestracja nie jest wymagana przy urządzeniach o wadze poniżej 250 g albo takich, które sklasyfikowano jako zabawki. Przez zabawki rozumiemy przedmioty, które mogą być używane przez osoby, które nie ukończyły 14 lat.

Płać i lataj

Proste drony można kupić już w cenie poniżej 1 tys. zł i raczej należy traktować je w kategorii sprawdzenia, czy w ogóle zamierzacie kontynuować swoją przygodę z nimi. Będą one wyposażone w kamerę, ale czas lotu na jednym ładowaniu wynosi maksymalnie 20 min. Parametry nagrywania nie są oszałamiające i możecie liczyć tylko na filmy w rozdzielczości HD - czyli 1280 x 720 px.

Przekraczając ten pułap, trafimy już na bardziej zaawansowane urządzenia z zaawansowanymi czujnikami, stabilizacją kamery i modułem GPS. Ten ostatni jest o tyle istotny, że na przykład w sytuacji wyczerpującej się baterii urządzenie samodzielnie wróci do operatora. W kwestii stabilizacji najlepiej postawić na 3-osiową, która zapewni płynne ujęcia.

W droższych dronach prędkości sięgają nawet 64 km/h, a specjalne tryby pozwalają na oddanie elektronice kontroli nad kamerą, co przekłada się na zapierające dech w piersiach nagrania. Niektóre modele oferują funkcję śledzenia obiektu, więc możecie uwiecznić przejażdżkę samochodem po malowniczej drodze albo rowerowy wypad z przyjaciółmi. Tu trzeba mieć budżet rzędu od 5 do 7 tys. zł.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)