CES 2009: ładowanie telefonu przy użyciu ogniwa paliwowego

CES 2009: ładowanie telefonu przy użyciu ogniwa paliwowego

CES 2009: ładowanie telefonu przy użyciu ogniwa paliwowego
13.01.2009 11:28

Na targach CES singapurska firma Horizon zademonstrowała ładowarkę dla telefonów komórkowych bazującą na ogniwie paliwowym. Urządzenie o nazwie MiniPak używa jako źródła energii ogniw metalowo-wodorkowych. Dołączane kartusze są mniej więcej dwa razy większe od baterii typu AA, a ich pojemność wynosi 12 Wh. Ma to wystarczyć na dziesięć godzin ładowania. MiniPak może być używany w przypadku wszystkich urządzeń, które daje się ładować przez złącze USB – a więc nie tylko komórek, ale także odtwarzaczy MP3 i PDA.

Główną zaletą konstrukcji wodorowych jest przyjazność dla środowiska. W odróżnieniu bowiem od klasycznych akumulatorów kartusze wodorowe nie zawierają żadnych metali ciężkich. Poza tym ogniwa metalowo-wodorkowe są bezpieczne, a w przypadku dłuższego leżakowania nie rozładowują się.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Ładowarka MiniPak ma wymiary 104×68×2. mm i wraz z kartuszem waży 155 gramów. W pierwszej kolejności Horizon chce wprowadzić urządzenie na rynek amerykański, gdzie będzie ono kosztować około 50 dolarów. Ceny kartuszy mają oscylować w granicach 5–10 dolarów. Ponadto w przyszłym roku producent zamierza rozpocząć sprzedaż specjalnego urządzenia do ich napełniania w warunkach domowych. MiniPak ma niebawem trafić również na rynek europejski, jednak na razie brak bliższych informacji na ten temat.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)