Celena, czyli Linux Mint 3.1

26.09.2007 21:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po dużym sukcesie dystrybucji Linux Mint Cassandra przyszedł czas na jego następcę o nazwie Celena. Wersja 3.1 systemu wykorzystuje wiele elementów poprzednika, lecz wnosi również wiele nowości.

Celena wykorzystuje jądro 2.6.20-15 znane z wersji 3.0 systemu. Środowisko graficzne również nie uległo zmianie, w tym przypadku też skorzystano z Gnome 2.18. Mimo to pojawiło się wiele nowości, zwiększających funkcjonalność dystrybucji. Jedną z nich jest aplikacja mintAssistant, która pomaga skonfigurować wszystkie elementy systemu zaraz po instalacji. Drugą innowacją jest mintUpload, dzięki któremu można wystawiać w internecie pliki mniejsze niż 10 MB bez wykorzystania jakichkolwiek klientów FTP, bądź składnic internetowych.

Po tym jak w Ubuntu 7.10 Alpha 5 wprowadzono możliwość dołączenia wirtualnej drukarki PDF, w Celenie twórcy poszli o krok dalej. W wersji 3.1 użytkownik może przekonwertować do postaci PDF dowolny dokument, w tym strony internetowe oraz wiadomości e-mail. Ciekawostką jest, iż w nowej edycji usunięto oprogramowanie Update Manager i Update Notifier, aby uniemożliwić niedoświadczonym użytkownikom instalację niestabilnych aktualizacji. Udało się także zoptymalizować wiele aplikacji systemowych, dzięki czemu do prawidłowej pracy dystrybucji wymagane jest jedynie 256MB pamięci RAM. Oprócz tego zaktualizowano dziesiątki narzędzi znanych z poprzednich wydań Cassandra oraz Bianca.

Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu - http://linuxmint.com/.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)