CeBIT 2009: BenQ pokazuje stulumenowy projektor LED i obiecuje model dziesięciokrotnie silniejszy

CeBIT 2009: BenQ pokazuje stulumenowy projektor LED i obiecuje model dziesięciokrotnie silniejszy

CeBIT 2009: BenQ pokazuje stulumenowy projektor LED i obiecuje model dziesięciokrotnie silniejszy
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
04.03.2009 14:16, aktualizacja: 04.03.2009 15:22

BenQ stawia na technikę LED: tajwańska firma pracuje nad niezwykle jasnym projektorem do prezentacji z diodami służącymi za źródło światła. "Naszym celem jest uzyskanie strumienia światła o wartości 1000 lumenów" – zapowiada menedżer produktu Alexander Kahl. Dla urządzeń LED jest to niezwykle wysoki wynik. Wielką zaletą diod luminescencyjnych jest ich żywotność: pracują dwa razy dłużej niż tradycyjne lampy do projektorów. Tajwańczycy planują wyprodukowanie rzutnika do kina domowego z diodami LED jako źródłem światła; na razie jednak wstrzymują się z ujawnianiem szczegółów na jego temat.

Obraz
© Projektor LED GP1 potrafi wyświetlać zdjęcia i materiały wideo bezpośrednio z pamięci USB (fot. heise-online.pl)

Konkretem jest za to pierwszy projektor LED firmy BenQ, który można podziwiać w akcji na stoisku targowym w hali 2. w rejonie handlowców (Planet Reseller). Model GP1 zapewnia strumień światła o wartości 100 lumenów (rzutniki prezentacyjne z tradycyjnymi lampami osiągają co najmniej 2000 lumenów). Firma BenQ twierdzi, że żywotność zastosowanych diod LED wynosi 20 000 godzin. Rozdzielczość urządzenia to 858×600 pikseli. Minirzutnik, który w odróżnieniu od mikrorzutników nie ma własnej baterii, pobiera energię albo z zasilacza (przez tradycyjną wtyczkę), albo też przez własne złącze USB.

Do portu USB da się też podłączyć nośnik danych –. pamięć USB albo dysk twardy. Projektor oprócz zdjęć i wideo w różnych formatach potrafi wyświetlać na ścianie nawet zawartość e-booków bezpośrednio z pamięci USB. Ważący 600 gramów minirzutnik (którego powierzchnia podstawy odpowiada mniej więcej wielkości opakowania płyty CD) dysponuje na dodatek własnym, wbudowanym systemem dźwięku.
Nie wiadomo jeszcze, jakie formaty danych są obsługiwane przez rzutnik; nieznana jest również jego cena. Urządzenie ma się pojawić w sklepach pod koniec kwietnia.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)