CBOS: 14 proc. Polaków odwiedza w sieci strony o religii

CBOS: 14 proc. Polaków odwiedza w sieci strony o religii
Źródło zdjęć: © Creativa - Fotolia.com

17.06.2015 12:28, aktual.: 17.06.2015 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

14 proc. Polaków odwiedza strony i portale religijne w internecie - wynika z sondażu CBOS. Są to na ogół osoby głęboko wierzące i najczęściej praktykujące. Najbardziej poszukują informacji z życia Kościoła.

Użytkownicy polskojęzycznych serwisów religijnych wciąż stanowią mniejszość wśród internautów, ale ich preferencje, jeśli chodzi o rodzaje wybieranych stron i zagadnień, pozostają relatywnie stabilne - podkreśla CBOS.

Zazwyczaj poszukują oni informacji z życia Kościoła (46 proc.) lub o aktualnych wydarzeniach w lokalnej parafii czy wspólnocie (40 proc.). Ogólnych informacji o religii lub religiach poszukiwało 33 proc. badanych, a rozważań i artykułów na tematy religijne - 23 proc. Poradami duchowymi było zainteresowanych 12 proc.. Na dalszej pozycji znalazła się chęć dyskusji z innymi użytkownikami religijnych serwisów.

Korzystanie z religijnych serwisów internetowych respondenci postrzegają przede wszystkim jako uzupełnienie aktywności religijnej poza siecią - podkreśla CBOS.

Według CBOS zagadnieniem wartym uwagi jest korzystanie z religijnych stron i portali przez osoby niewierzące. Respondenci nieuczestniczący w praktykach religijnych oraz określający się jako niewierzący deklarowali korzystanie z portali religijnych częściej niż "raczej niewierzący" i uczestniczący w praktykach kilka razy w roku. Może to wynikać z faktu, że w Polsce dla wielu osób niewierzących tematy związane z Kościołem i religią w ogóle są interesujące lub ważne.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo 14-20 maja na 1048-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)