Być jak Terminator. Teraz to możliwe

Być jak Terminator. Teraz to możliwe

Być jak Terminator. Teraz to możliwe
Źródło zdjęć: © Warner Bros.
30.11.2011 09:58, aktualizacja: 30.11.2011 10:11

Naukowcy z USA opracowali soczewkę kontaktową z wyświetlaczem, umożliwiającym, poprzez bezprzewodowy odbiór sygnału, przedstawienie obrazu bezpośrednio na siatkówce. Testy na króliku nie wykazały, aby taki wyświetlacz był szkodliwy dla wzroku

Naukowcy z USA opracowali soczewkę kontaktową z wyświetlaczem, umożliwiającym, poprzez bezprzewodowy odbiór sygnału, przedstawienie obrazu bezpośrednio na siatkówce. Testy na króliku nie wykazały, aby taki wyświetlacz był szkodliwy dla wzroku - poinformowały New Scientist i Science.

Naukowcy z USA pracują nad soczewką kontaktową nowej konstrukcji. Przypomina ona nieco "oko Terminatora". Umożliwi bowiem wyświetlanie informacji bezpośrednio na samej powierzchni oka.

Soczewka, opracowana przez amerykańsko-fiński zespół badaczy pod kierownictwem prof. Babaka Praviza z University of Washington w Seattle, zawiera elektroniczny wyświetlacz pasywny otrzymujący informacje i zasilany zdalnie przez nadajnik bezprzewodowy.

Obraz
© (fot. Warner Bros.)

Naukowcy znajdują się dopiero na początkowym etapie prac - pierwsza soczewka z wyświetlaczem może wyświetlić jeden niebieski piksel. Jednak próby dokonywane na królikach, świadczą o tym, iż konstrukcja jest prawidłowa i nie powoduje podrażnienia oczu.

Wyświetlacz używa 5 mm ścieżki antenowej o grubości włosa ludzkiego, wydrukowanej na soczewce. Otrzymuje sygnał i energię z nadajnika pracującego na falach gigahercowych. Przekaźnik znajduje się na specjalnym pałąku osadzanym na głowie królika, 1. cm od oka. Aby skoncentrować światło na siatkówce oka gryzonia, soczewka kontaktowa została wyprodukowana jako szkło typu Fresnel - składające się z szeregu koncentrycznych kręgów, co umożliwia osiągniecie jak najkrótszej ogniskowej

Wyświetlacz typu LED, zachowuje zdolność wyświetlania ostrego obrazu do metra od nadajnika radiowego, ale położony jest 2 cm od oka królika. W czasie 4. minutowego testu zwierzę pozostawało pod znieczuleniem, a wyniki pokazały iż wyświetlacz pracuje prawidłowo, nie powodując abrazji ani uszkodzenia nerwów wzrokowych. Nie wystąpiły też problemy po usunięciu szkła kontaktowego

Naukowcy uważają, że w przyszłości takie wyświetlacze dooczne będą służyły jako wyświetlacze aplikacji monitorujących stan zdrowia np. u cukrzyków czy u chorych na jaskrę. Poprawią też możliwość widzenia osobom z degeneracją plamki żółtej. Zdrowym być może posłużą jako wyświetlacze dla systemu nawigacji satelitarnej co umożliwi poruszanie się nawet w nieznanym mieście czy nawet czytnik wiadomości lub obrazów. Jednak, jak pisze Science, neurolodzy stwierdzają że zanim wprowadzi się takie soczewki jako wyświetlacze usługowe nie służące chorym, potrzebne będą długotrwałe badania, dotyczące wpływu takich soczewek- wyświetlaczy na mózg i cały układ nerwowy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)