Brytyjski pływak jako pierwszy popłynął pod topniejącym lodem Antarktydy. Dla klimatu

Brytyjski pływak jako pierwszy popłynął pod topniejącym lodem Antarktydy. Dla klimatu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

28.01.2020 16:01, aktual.: 29.01.2020 11:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lewis Pugh z brytyjskiego miasta Plymouth popłynął przez niezwykle zimne wody jeziora lodowcowego. Chciał tym czynem zwrócić uwagę na topnienie lodu na Antarktydzie, czego przyczyną są zmiany klimatyczne.

Tak jakby ten wyczyn sam w sobie nie robił wystarczającego wrażenia, trzeba dodać jeszcze, że mężczyzna miał na sobie wyłącznie kąpielówki, czepek i gogle.

Woda, w której pływał Pugh, znajduje się pod największym lodowcem na świecie, a jej temperatura jest bliska zeru stopni Celsjusza. 50-latek spędził w niej około 10 minut i 17 sekund.

Najpiękniejsze i najbardziej przerażające

– Wschodnia Antarktyda jest najzimniejszym miejscem na Ziemi, a jednak udało mi się popłynąć wzdłuż rzeki pod lodem. To było najpiękniejsze i najbardziej przerażające doświadczenie w moim życiu i zawiera ważne przesłanie dla nas wszystkich – napisał na twitterze Pugh.

Mężczyzna podkreślił też, że "pływał tam w czasie trwania kryzysu klimatycznego" i że "potrzeba natychmiastowych działań ze strony wszystkich narodów, aby ocalić planetę".

Badanie prowadzone przez zespół z Durham University, który współpracował z Pughem, pokazało, że ponad 65 tys. jezior utworzyło się na powierzchni pokrywy lodowej wschodniej Antarktydy w styczniu 2017 r., podczas letniego sezonu topnienia.

Badanie było pierwszym tego rodzaju zastosowaniem nowych zdjęć satelitarnych o wyższej rozdzielczości, w celu bardziej szczegółowego mapowania i liczenia jezior.

Źródło: BBC.com, independent.co.uk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)