Brytyjscy muzycy krytykują działania prawne firmy płytowych

Brytyjscy muzycy krytykują działania prawne firmy płytowych

16.03.2009 14:39, aktual.: 17.03.2009 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Składająca sie z około 140 znanych brytyjskich muzyków grupa lobbystyczna Featured Artists Coalition (FAC) podczas pierwszego oficjalnego zjazdu w Londynie opowiedziała się przeciwko kryminalizacji współdzielenia plików a także za przyznaniem artystom większych uprawnień w dziedzinie decydowania o formie upubliczniania własnych utworów. Tę wypowiedź można uznawać między innymi za reakcję na kampanię prowadzoną przez niektóre wielkie firmy płytowe (np. EMI, Sony Music, Vivendi Universal i Warner Music), która wzywa dostawców łączy internetowych do przestrzegania prawa autorskiego.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Wśród muzyków szczególnie często dyskutowany jest spór pomiędzy YouTube UK a organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi Performing Rights Society for Music (PRS). Po bezskutecznych negocjacjach w sprawie ochrony praw autorskich serwis YouTube usunął wszystkie klipy muzyczne z brytyjskiej wersji platformy, uzasadniając swoje posunięcie tym, że wpływy z reklamy nie są w stanie pokryć finansowych roszczeń PRS, w związku z czym są one niemożliwe do zaspokojenia. Z kolei organizacja zarządzająca prawami autorskimi twierdzi, że koncern Google (właściciel YouTube'a) chciał płacić jej jeszcze mniej niż dotychczas.

Stowarzyszenie FAC jest kierowane przez brytyjskiego piosenkarza Billy'ego Braga i przez perkusistę zespołu Blur, Davida Rowntree. W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Independent" Bragg powiedział, że prawa do utworów są lepiej egzekwowane przez samych muzyków i że to właśnie oni powinni decydować, czy ich muzyka będzie oferowana odpłatnie czy też za darmo. David Rowntree uważa zaś, że cyfrowa rewolucja stwarza artystom i ich fanom nowe fantastyczne możliwości. Członek zespołu Radiohead Ed O'Brien również wyraził swoje niezadowolenie z powodu tego, w jaki sposób wielkie wytwórnie płytowe egzekwują prawa autorskie; jego zdaniem ważne jest, aby artyści mówili jednym głosem i byli dzięki temu lepiej słyszani.

Organizacja Featured Artists Coalition powstała jako związek brytyjskich muzyków w październiku 2008 roku w Manchesterze. Celem grupy lobbystycznej, skupionej wokół wykonawców takich jak Radiohead, Kaiserchiefs, Peter Gabriel i Robbie Williams, jest walka o interesy brytyjskich muzyków w dziedzinie praw autorskich. W Wielkiej Brytanii artyści powszechnie przekazują wszystkie prawa do swoich utworów firmom płytowym.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także