Boeing weźmie pod swoje skrzydła nowy samolot Embraera. Airbus będzie miał rywala

Boeing weźmie pod swoje skrzydła nowy samolot Embraera. Airbus będzie miał rywala

Boeing weźmie pod swoje skrzydła nowy samolot Embraera. Airbus będzie miał rywala
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
16.09.2019 12:45

Embraer dostarczył brazylijskim liniom lotniczym Azul pierwszy egzemplarz nowego samolotu. E195-E2 przejdzie wkrótce pod kontrolę Boeinga i będzie poważną konkurencją dla A220 przejętego od Bombardiera przez Airbusa.

Brazylijski producent dostarczył rodzimym liniom lotniczym Azul nowy samolot. Liczący około 140 miejsc E195-E2 już niedługo przejdzie pod kontrolę Boeinga. Amerykanie czekają na zatwierdzenie przez organy nadzoru transakcji kupna za 4,2 mld dolarów 80 procent udziałów w dziale cywilnych odrzutowców pasażerskich firmy z Sao José dos Campos.

Nowy samolot od Embraera poważnym rywalem dla Airbusa

W segmencie samolotów do 150 miejsc następują ogromne zmiany. W 2018 roku Airbus przejął kontrolę nad programem kanadyjskiego Bombardiera rywalizującym bezpośrednio z Embraerem. Boeing zdecydował się na taki sam krok i postanowił przejąć ten dział u Brazylijczyków.

Brazylijscy producenci uważają, że ta dostawa powinna zapewnić im nowe zamówienia, dzięki czemu będą mogli konkurować z najnowszym nabytkiem Airbusa w segmencie samolotów regionalnych.

"Spodziewam się zawarcia większej liczby transakcji, mam nadzieję jeszcze przed końcem roku. Nie widzę wielkiego tłumu ludzi, którzy chcieliby je odraczać z powodu niedopiętej transakcji z Boeingiem" - powiedział John Slattery, kierownik działu samolotów cywilnych

Linię Azul założył David Neeleman. Amerykanin jest również szefem JetBlue Airways - tanich linii lotniczych będących premierowym i głównym klientem na samoloty ostatniej generacji z Sao José dos Campos.

"W tym samolocie mamy 18 miejsc więcej i koszty podróży niższe o 15 procent. Jeśli można mieć coś tańszego o 15 procent, to po prostu chce się tego i niczego więcej" - powiedział Neeleman.

Embraer stawia na sprawność energetyczną maszyn nowej generacji. W akcji marketingowej E195-E2 przedstawiał go klientom jako „myśliwego na zysk”. Maszyna w jaskrawych barwach przypomina nosem rekina.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)