Boeing pokazuje testy bezzałogowego samolotu. Steruje nim sztuczna inteligencja

Boeing pokazuje testy bezzałogowego samolotu. Steruje nim sztuczna inteligencja

Boeing pokazuje testy bezzałogowego samolotu. Steruje nim sztuczna inteligencja
Źródło zdjęć: © Boeing
Arkadiusz Stando
15.09.2020 17:11

Boeing przeprowadził test silnika samolotu bezzałogowego Loyal Wingman, którym będzie sterować sztuczna inteligencja. Pierwsza taka maszyna ma trafić do Royal Australian Air Force.

Boeing Australia poinformował o przeprowadzeniu pierwszego testu silnika turbowentylatorowego. O jego powstawaniu poinformowano całkiem niedawno, bo zaledwie w maju tego roku. Jak widać, inżynierowie firmy nie próżnują, bo na kanale Boeinga opublikowano 14 września pierwsze nagranie przedstawiające pracę silników Loyal Wingmana.

Test silnika samolotu bezzałogowego Boeing Loyal Wingman

"To kamień milowy dla Boeinga, który ukończył pierwszy bezzałogowy samolot Loyal Wingman dla Royal Australiana Air Force na początku tego roku, co jest dużym krokiem naprzód dla bezzałogowego pojazdu służącego dzięki systemowi sztucznej inteligencji Boeing Airpower Teaming System" - czytamy w komunikacie firmy.

Loyal Wingman, jak sama nazwa wskazuje, ma być skrzydłowym dla myśliwców załogowych. Maszyna "stanie ramię w ramię" z pilotami F-35 podczas potencjalnego starcia, a jej decyzje będą obierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Co więcej, firma zapowiada, że możliwości Loyal Wingmana w powietrzu zobaczymy jeszcze w tym roku.

Nie jest to jedyny projekt militarny oparty o sztuczną inteligencję. Jednym z przykładów są bezzałogowe samoloty Skyborg, które będą miały bardzo podobne zadanie do Loyal Wingmana. Siły Powietrzne USA testują także działa oparte o sztuczną inteligencję.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)