Blokowanie reklam będzie nielegalne

Blokowanie reklam będzie nielegalne

Blokowanie reklam będzie nielegalne
22.07.2016 10:01, aktualizacja: 22.07.2016 12:14

Wygląda na to, że już niedługo na terenie Państwa Środka blokowanie reklam będzie nielegalne. Do tej informacji dotarł Ben Williams, jedna z osób odpowiedzialnych za popularne rozszerzenie AdBlock Plus.

Nowelizacja ustawy o reklamie w zasadzie brzmi rozsądnie. Próbuje zdefiniować pojęcie internetowej reklamy, a także uregulować ten rynek tak, by kłamliwe reklamy były karalne. Ustawa przewiduje też czytelne oznaczanie sponsorowanych wyników wyszukiwania. Jest jednak jeden problem.

Chińska ustawa w artykule 16. delegalizuje oferowanie i wykorzystywanie sprzętu bądź oprogramowania, które blokuje wyświetlanie reklam na witrynach internetowych. W Chinach ograniczanie wolności nie powinno nikogo dziwić, ale ten konkretny przypadek jest frapujący z innego względu.

Reklamy są dużą niedogodnością dla internautów, ale też głównym źródłem utrzymania i zarobku internetowych wydawnictw. A te szukają, do tej pory bezskutecznie, sposobów na uniemożliwienie użytkownikom blokowania tychże reklam. To z kolei oznacza, że podobne prawo mogłoby być zaproponowane na innych rynkach, w tym europejskim. Miejmy nadzieję jednak, że do tego nie dojdzie.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: 1 sierpnia hakerzy zaatakują serwery Pokemon Go

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)