Blat kuchenny, który podpowie przepisy

Blat kuchenny, który podpowie przepisy

Blat kuchenny, który podpowie przepisy
Źródło zdjęć: © Intel
07.07.2010 11:51, aktualizacja: 07.07.2010 14:57

Ryder Ziola kładzie paprykę na blacie kuchennym, który natychmiast się uaktywnia: wbudowany ekran proponuje przepisy i podaje wskazówki, jak najlepiej przyrządzić warzywo.

Badacz, który właśnie przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej na Uniwersytecie Waszyngtońskim, korzysta z systemu wbudowanego do aneksu kuchennego również za pomocą ekranu dotykowego. Wówczas po muśnięciu panelu palcem pojawią się podpowiedzi, jakich składników jeszcze potrzeba do przyrządzenia potrawy. Technologię Oasis Ziola opracował przy współudziale Beverly'ego Harrisona z Intel Labs Seattle – informuje magazyn "Technology Review" w wydaniu internetowym.

Obraz
© (fot. Intel)

"Gdy położymy na blacie stek, zostanie on rozpoznany, po czym od razu otrzymamy przepis na obiad" – wyjaśnia Ziola. Wbudowana w blat kamera 3D potrafi też rozpoznawać ruchy dłoni użytkownika i rozróżniać spoczywające palce. Zapewnia to pełną interaktywność. Do prezentacji obrazu Oasis wykorzystuje niewielki, mieszczący się w dłoni pikoprojektor firmy Microvision. Z kolei kamerę 3. służącą do lokalizowania obiektów opracowała spółka PrimeSense, która produkuje również czujniki dla nowego kontrolera ruchu Kinect współpracującego z microsoftową konsolą Xbox.

Oasis szybko uczy się rozpoznawać nowe obiekty. Jeśli pokażemy systemowi paczkę gum do żucia, po zaledwie kilku kliknięciach będzie wiedział, co z nią począć w przyszłości. "System potrzebuje jedynie »rzutu okiem«". Jednak Oasis jest tylko projektem badawczym, a Ziola nie planuje jego komercjalizacji.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)