Black Friday 2020: hakerzy też czekają na ten dzień. Uważaj w internecie

Hakerzy wykorzystują Black Friday
Hakerzy wykorzystują Black Friday
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek

19.11.2020 15:35, aktual.: 02.03.2022 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czarny Piątek 2020 przypada na 27 listopada, ale w niektórych sklepach promocje zaczynają się już teraz. Podczas zakupów warto być szczególnie wyczulonym na kwestie bezpieczeństwa w internecie – Black Friday to także czas największych "żniw" dla hakerów.

Badacze bezpieczeństwa z firmy Bitdefender przypominają, że końcówka listopada powinna się kojarzyć nie tylko z szałem zakupów, ale i wzmożoną ostrożnością w sieci. Hakerzy dynamicznie dostosowują swoje metody ataków do sytuacji na rynku, a okres wyprzedaży jest dla nich idealną okazją, by nakłonić mniej doświadczonych użytkowników do pobrania zainfekowanych plików czy nieświadomego przekazania im swoich danych.

Jak wynika ze statystyk, w 2019 roku sprzedaż w sklepach stacjonarnych w czasie Black Friday spadła o 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W internecie kupuje więc coraz więcej osób, a ci, którzy nie mają z tym wielkiego doświadczenia mogą łatwo dać się oszukać, na przykład klikając w spreparowany link, a później wypełniając dane w fałszywym formularzu, przez co mogą stracić pieniądze.

Zobacz też:

W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, przez sieć zakupy zrobi z pewnością jeszcze więcej osób, co oznacza jedno – więcej potencjalnych ofiar internetowych oszustów.

Black Friday 2020 – rady bezpieczeństwa

Specjalnie z myślą o Czarnym Piątku, eksperci przygotowali kilka rad, których przestrzeganie powinno wystarczyć, by bezpiecznie kupować w internecie. W praktyce są to jednak uniwersalne zasady, które powinny być podstawą dla każdego internauty, niezależnie od okazji.

Rozsądek i podejrzliwość są kluczem do zachowania bezpieczeństwa. Eksperci sugerują przede wszystkim:

  • Robić zakupy w znanych internetowych sklepach i unikać klikania w linki prowadzące do konkretnych ofert, które mogą być rozsyłane przez media społecznościowe czy e-maile. Wówczas łatwo naciąć się na phishing, czyli nieświadomie zainfekować komputer lub udostępnić oszustom swoje dane. To może prowadzić nawet do kradzieży pieniędzy z konta ofiary
  • Korzystać z bezpiecznych sieci Wi-Fi podczas zakupów (w szczególności w czasie płatności)
  • O ile jest dostępne, korzystać z uwierzytelniania dwuetapowego lub wieloskładnikowego
  • Na bieżąco zmieniać hasła do kont w sklepach internetowych (warto również stosować w każdym serwisie inne)
  • Zadbać o właściwą konfigurację alertów związanych z płatnościami kartami w sieci – by w razie czego szybko dowiedzieć się o nieautoryzowanym dostępie
  • Korzystać z oprogramowania zabezpieczającego w komputerach i innych urządzeniach, które są wykorzystywane w czasie zakupów przez internet.
Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (1)