Trwa ładowanie...

Bill Gates inwestuje w energię jądrową. Jego firma chce stworzyć niezwykłe urządzenie

65-letni współzałożyciel Microsoftu prowadzi wiele biznesów. Jednym z nich jest firma TerraPower, zajmująca się rozwojem technologii jądrowej. Przedsiębiorstwo ogłosiło rozpoczęcie nowego projektu.
Share
Bill Gates w poszukiwaniu zielonej energii
Bill Gates w poszukiwaniu zielonej energiiŹródło: Getty Images
d2a6hjt

TerraPower wspólnie z Core Power, Orano oraz Southern Company podejmą się stworzenia i produkcji reaktorów ciekłosolnych (Molten Salt Reactors/MSR) do napędzania statków. Wspólny wniosek o wzięcie udziału w programie Advanced Reactor Demonstration Programme trafił już do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Cztery firmy mają tworzyć tzw. średniej klasy reaktory komercyjne.

Baterie jądrowe m-MSR mają być przełomowe pod wielu względami. Przede zawarte w nich paliwo stanowi także chłodziwo. Mogą wytwarzać odpowiednią ilość energii, aby napędzać największe istniejące dziś statki transportowe, przy minimalnym wpływie na środowisko. Samo paliwo będzie także tanie i nie będzie wymagać ogromnych zbiorników, co sprawi, że ładowność statków będzie większa.

  Core Power
Źródło: Core Power

"Zmiana dla transportu morskiego będzie ogromna, ponieważ statki będą płynąć o 50 proc. szybciej, a ponieważ paliwo jest w zasadzie darmowe po opłaceniu początkowych nakładów inwestycyjnych, to zbiorniki będą puste, dodatkowo będziesz mieć tanią elektryczność na całym świecie bez przerw" - twierdzi Sohmen-Pao.

d2a6hjt

Problem stanowiłaby jedynie cena instalacji takich reaktorów - przyznają to sami producenci. Jednakże już w tym momencie zakładają możliwość prowadzenia modelu leasingowego dla swoich klientów, podobnie jak dzieje się dzisiaj z silnikami w branży lotniczej. Eksperci sądzą, że za 50 lat, tego typu reaktory będą stanowić podstawę całej branży transportu morskiego i będą zgodne z wytycznymi dotyczącymi tzw. zielonej energii.

Bill Gates już dawno tłumaczył, na czym polega idea Terra Power

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2a6hjt

Podziel się opinią

Share
d2a6hjt
d2a6hjt
Więcej tematów