Bezpłatne badania pod kątem jaskry przez 3 miesiące. Polacy opracowali nową metodę

Bezpłatne badania pod kątem jaskry przez 3 miesiące. Polacy opracowali nową metodę
Źródło zdjęć: © Fotolia
Oskar Ziomek

27.11.2019 17:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badania przesiewowe z udziałem sztucznej inteligencji to nowa metoda analizowania jaskry opracowana przez polskich okulistów. Pierwsze osoby zostaną przebadane już 2 grudnia – to okazja dla kilkuset tysięcy Polaków, którzy nie są świadomi, że mogą stracić wzrok.

Okuliści opracowali nowy, interesujący sposób wczesnego wykrywania jaskry, co jest kluczowe do podjęcia prawidłowego leczenia. Wykorzystano do tego sztuczną inteligencję, która potrafi wstępnie zdiagnozować pacjentów i osoby będące w grupie ryzyka wysłać na dalsze badania do specjalisty.

Nowe badanie jaskry polega na komputerowej analizie zdjęcia dna oka oraz wyniku bezdotykowego pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki. Wykorzystywana jest do tego sieć neuronowa, którą stworzono w oparciu o ponad 2,5 tysiąca zdjęć oka. Na wynik trzeba czekać tylko kilka minut. Na tym etapie pacjent może zostać odesłany na dodatkowe badania do specjalisty – ostatecznie choroba jest potwierdzana przez okulistę.

Obraz
© ejaskra.pl

Ze statystyk wynika, że to właśnie jaskra jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Szacuje się, że choruje na nią około 900 tys. Polaków, ale leczy się tylko mniej niż połowa. – Pozostałe ponad 400 tys. osób nie zdaje sobie sprawy, że grozi im ślepota, ponieważ schorzenie to na ogół nie powoduje niepokojących objawów i objawia się dopiero w późnym stadium – tłumaczy prof. Jerzy Szaflik, współtwórca nowego badania z wykorzystaniem SI, cytowany przez serwis Forsal.

Darmowe badania od 2 grudnia

Opisywany system będzie dostępny od 2 grudnia w Centrum Jaskry przy ul. Grzybowskiej 6/10 w Warszawie. – Kierujemy to badanie do osób po 55-60. roku życia, najbardziej zagrożonych jaskrą, bo ryzyko tej choroby zwiększa się wraz z wiekiem – dodaje prof. Szaflik. Przez 3 miesiące badania będą bezpłatne, wystarczy się na nie zapisać. Szczegóły zostały opisane na stronie internetowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)