Berg Insight: zbliża się era mHealth - elektronicznej opieki zdrowotnej

Berg Insight: zbliża się era mHealth - elektronicznej opieki zdrowotnej
Źródło zdjęć: © SXC.hu

02.07.2014 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z najnowszego raportu Berg Insight wynika, iż mHealth może zrewolucjonizować sposób świadczenia usług zdrowotnych. Prognozuje się, że będzie to prowadziło do obniżenia kosztów funkcjonowania służby zdrowia, a w konsekwencji poprawy stabilności systemu opieki zdrowotnej.

Jednakże prawdą jest, że rynek rozwiązań mHealth jest dopiero na bardzo wczesnym etapie rozwoju, ale zarazem o krok od fazy, którą będzie determinować silna faza wzrostu. Z pewnością powoli zaczynają to już odczuwać dostawcy różnego rodzaju rozwiązań z zakresu mHealth, a tacy giganci jak Apple czy Google, zapowiadają zmiany w swoich systemach operacyjnych, które m.in. będą dotyczyć tego segmentu.

Jak czytamy w raporcie Berg Insight, pod koniec 201. roku na całym świecie było około 3 milionów pacjentów stosujących połączone ze sobą urządzenia medyczne służące do samodzielnego monitorowania stanu zdrowia i wysiłku fizycznego. Liczba ta obejmuje jednak tylko tych pacjentów, których czynności zdrowotne są monitorowane przez dedykowanego opiekuna. Nie ma informacji na temat osób, które same śledzą swój organizm za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Berg Insight szacuje, że liczba pacjentów korzystających w domu z tego typu rozwiązań będzie rosnąć, by osiągnąć liczbę 19,1 miliona osób w 2018 roku.

Dobre prognozy dla operatorów telekomunikacyjnych i dostawców usług monitoringu

Z szacunków Berg Insight wynika, że przychody z sektora mHealth w 201. roku osiągnęły poziom 4,3 miliarda euro. Składają się na to wpływy ze sprzedaży urządzeń służących do monitoringu stanu zdrowia, rozwiązań telekomunikacyjnych, opieki mHealth i platform umożliwiających usługi monitoringu. Prognozuje się, że pomiędzy 2013 a 2018 rokiem nastąpi 35 procentowy wzrost tego rynku, co pozwoli wygenerować przychody rzędu 19,4 miliarda euro na koniec prognozowanego okresu. W 2013 roku ponad 76% procent przychodów stanowiła sprzedaż urządzeń, jednak prognozuje się, że to usługi komunikacyjne i platformy monitorujące będą stanowiły największy przyrost, jeżeli chodzi o źródło przychodu.

Platformy służące do monitoringu zdrowia oraz dostarczanie rozwiązań komunikacyjnych dla sekatora mHealth to dwie najbardziej rozwijające się gałęzie w tym rynku. Rozwiązania umożliwiające zdalne świadczenia usług zdrowotnych pozwalają na prowadzenie skoordynowanych działań pomiędzy pacjentem, służbą zdrowia a jego najbliższą rodziną. Analitycy z Berg Insight wskazują już na kilka rozwiązań tego typu obecnych na rynku, ale także powołują się na usługi, które będą wykorzystywane w głównej mierze do zbierania danych z przenośnych urządzeń monitorujących stan zdrowia i następnie przekazywania ich do opiekunów lub placówek zdrowotnych. Mowa tutaj o takich platformach jak 2net od Qulcomm Life, HealthGO od eDevice, Connected Health Centre od Orange czy niedawano ogłoszoną usługę HealthKit od Apple.

W Polsce też myślimy o mHealth

W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja dla Partnerów Orange oferujących swoje rozwiązania w segmencie M2M. Wiemy, że jednym z obszarów zainteresowań operatora jest mHealth. To jednak zarówno od dostawców, jak i właśnie partnerów będzie zależało, jak szybko operatorzy zdecydują się budować ten rynek. Jednakże coraz większa popularność różnego rodzaju aplikacji mobilnych, a także rozwiązań typu Opiekun GPS oferowanych przez takie firmy jak Hertz Systems, pozwala sądzić, iż powoli wkraczamy w nowy etap medycyny. Medycyny, w której pacjenci w sposób coraz bardziej świadomy, będą chcieli mieć wpływ na swoje zdrowie. Stawia na to także firma Imagis, której Prezes, przy okazji wprowadzenia na rynek platformy lokalizacyjnej mapGO24. otwarcie mówił, że być może jest ona pierwszym krokiem spółki w kierunku mHealth. Oczywiście istnieją bariery w postaci świadomości, mentalności czy zasobności portfela statystycznego Kowalskiego. Jednakże wraz z wymianą pokoleń, z pewnością nastąpi większe zapotrzebowanie na tego
typu usługi. Osoby, które na co dzień prowadzą zdrowy tryb życia, korzystają z aplikacji związanych z segmentem fitness, prawdopodobnie bez większych przeszkód zaczną korzystać z rozwiązań, jakie będą oferowane z zakresu mHealth.

Polecamy na stronach Lokalizacja.info: Do wyboru do koloru: Android albo iOS w Audi

Komentarze (0)