Będzie ofensywa Seagate? Dyski o pojemności 60 TB!

Będzie ofensywa Seagate? Dyski o pojemności 60 TB!

Będzie ofensywa Seagate? Dyski o pojemności 60 TB!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
20.03.2012 11:48, aktualizacja: 20.03.2012 12:07

Zapis magnetyczny z pomocą źródła ciepła (HAMR) ma zdecydowanie podnieść gęstość zapisu w stosunku do zapisu prostopadłego (PMR) który jest z nami od 1956 roku.

Nowa technologia, którą wprowadzi firma ma podwoić ilość danych mieszczących się na standardowych dyskach. Zawsze więcej miejsca na dysku będzie dla wszystkich lepsze, choćby dlatego, że w internecie dziennie przepływa przynajmniej 1 eksabajt danych.

Największa pojemność jaką możemy uzyskać dzisiaj na dysku 3.5 cala to maksymalnie 3 TB czyli 62. Gb ma cal, podczas kiedy 2.5 calowe dyski mieszczą 750 GB danych i 500 gigabitów na cal.

Pierwsza generacja dysków HAMR ma pomieścić ponad 1 terabit na cal, w przyszłości granicą dla tej technologi ma być 5 do 1. terabitów danych na cal. Wszystko to może spowodować, że za niedługi czas pojawią się dyski 30TB lub nawet 60TB. Miejmy nadzieje, że wraz ze zmianą zapisu danych trwałość dysków i zapisanych na nich danych nie będzie przeciętna. Dzisiejsze dyski już nie są tak trwałe jak starsze modele, postęp ma swoją cenę.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: *"Erotyka kusi i wpędza w kłopoty użytkowników Maków" *

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)