BDA: zwolennicy HD DVD manipulują danymi

BDA: zwolennicy HD DVD manipulują danymi

19.11.2007 14:30

Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association ( BDA ) ostro skrytykowało organizację HD DVD Promotional Group za manipulowanie danymi statystycznymi dotyczącymi popularności formatów HD DVD i Blu-ray. Chodzi o niedawny raport przedstawionych przez HD DVD PG, z którego wynika, iż przeciętny europejski posiadacz odtwarzacza HD DVD kupił 3,8 filmu w HD, zaś właściciel odtwarzacza Blu-ray - 0,8.

Raport ten przygotowany został przez niezależną firmę analityczną GFK na zlecenie HD DVD Promotional Group. Zestawiono w nich liczbę sprzedanych na Starym Kontynencie odtwarzaczy obsługujących nowe formaty ze sprzedażą filmów na HD DVD i Blu-ray.

Zarzut manipulacji dotyczy faktu, iż podczas zliczania sprzedanych w Europie odtwarzaczy Blu-ray do urządzeń takich zaliczono również konsole PlayStation3 ( wyposażoną w czytnik BD ). Przedstawiciele BDA twierdzą, że zrobiono to tylko po to, by w ogólnym rozrachunku zaniżyć średnią liczbę filmów kupionych przez posiadacza odtwarzacza Blu-ray - przypominają przy tym, że do tej pory zwolennicy HD DVD nie zgadzali się na zaliczenie konsoli PS3 do grona odtwarzaczy Blu-ray. Zdaniem BDA teraz zrobiono to tylko po to, by zaniżyć średnią liczbę nabytych filmów.

Faktem jest, że we wszystkich dotychczasowych raportach dotyczących sprzedaży odtwarzaczy nowych nośników optycznych HD firmy promujące HD DVD konsekwentnie nie uwzględniały PlayStation3 - tłumacząc, iż w urządzeniu tym odtwarzanie filmów HD jest tylko jedną z dodatkowych opcji i dlatego nie można traktować go na równi z typowym odtwarzaczem stacjonarnym. Tym razem - tzn. podczas tworzenia wspomnianego wcześniej raportu - zrobiono jednak inaczej...

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)