Bankomat bitcoinowy w nowo otwartej Galerii Młociny. Wyjaśniamy, do czego służy

Bankomat bitcoinowy w nowo otwartej Galerii Młociny. Wyjaśniamy, do czego służy
Źródło zdjęć: © Facebook.com | Fot. ECHO INVESTMENT (Nowa Warszawa)
Piotr Urbaniak

24.05.2019 12:36, aktual.: 24.05.2019 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nowo otwartej Galerii Młociny w Warszawie stanął bankomat bitcoinowy. Wywołał spore poruszenie wśród odwiedzających. Czy maszyna do słynnej kryptowaluty jest legalna? I co z nią w zasadzie można zrobić?

Bitcoin to kryptowaluta, którą można obracać w bezgotówkowej formie i która jest niezależna od systemów walutowych poszczególnych państw. Ale - podobnie jak złotówki czy dolary - ulega wahaniom w górę i w dół. Tylko często na znacznie większą skalę. Czy jest bezpieczna? W teorii wręcz bardzo bezpieczna, bo zapisana jest w formie kodu niemal nie do złamania.

Do czego zatem służy sam bankomat? To samoobsługowy odpowiednik kantoru, gdzie bitcoiny wymienimy na twardą walutę.

Obraz
© WP.PL | Karolina Kołodziejczyk

Skorzystanie z maszyny wymaga założenia tzw. portfela bitcoin. Czyli cyfrowego konta do przechowywania tej kryptowaluty. I oczywiście środków w tymże portfelu. Kryptowaluta ta oparta jest na blockchainie, czyli rozproszonej bazie danych. Zobacz, czym jest i jak działa blockchain:

W przypadku maszyny takiej jak bankomat w Galerii Młociny, trzeba pamiętać, że kurs wymiany jest w niej mniej korzystny od kursu nominalnego. Swoje zarobić musi właściciel bankomatu. Nie jest to tym samym najkorzystniejsza forma handlu kryptowalutą.

To nie pierwszy tego typu bankomat w Polsce. W samej Warszawie powstało co najmniej kilka bankomatów bitcoinowych. Można je znaleźć w takich miejscach jak Galeria Rondo Wiatraczna czy Galeria Millennium. W całej Polsce urządzeń mamy kilkadziesiąt, głównie w dużych miastach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także