Banki ostrzegają. Dzwonią i udają pracowników. Posłuchanie ich może się źle skończyć

Banki ostrzegają. Dzwonią i udają pracowników. Posłuchanie ich może się źle skończyć
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

30.08.2019 11:03

Nowe oszustwo jest naprawdę groźne. Przestępcy chcą wyłudzić kod, który pozwoli po cichu wyczyścić całe konto.

"Ostrzegamy przed atakiem mającym na celu pozyskanie przez przestępców kodu do utworzenia odbiorcy zaufanego w bankowości elektronicznej. Atakujący podszywają się pod numer infolinii banku i nachalnie proszą o kod SMS" - pisze CERT Polska na swoim twitterowym profilu.

Najpierw o sprawie poinformował Idea Bank. Podobne ostrzeżenie wystosował też Getin Bank.

Każdy SMS ze strony Banku, z prośbą o podanie hasła autoryzacyjnego, zawiera informację o rodzaju zleconej dyspozycji. Dlatego prosimy o uważne czytanie wszystkich SMS-ów, które wysyła Bank z prośbą o podanie hasła SMS. Dotyczy to zarówno Bankowości Internetowej jak i kontaktów telefonicznych
Getin Bank

Oszustwo jest wyjątkowo groźne, bo przestępcy podszywają się pod numery infolinii. Jak to możliwe, że wykorzystują podobne numery?

- Niestety telefonia GSM umożliwia podszycie się pod dowolny numer telefonu (tzw. spoofing). Przestępcy wykorzystują do tego celu wyspecjalizowane serwisy - wyjaśniają specjaliści z CERT Polska.

Jeżeli przestępcy próbują wyłudzić kod SMS i dodać swój rachunek do zaufanych odbiorców, to najprawdopodobniej oznacza, że już zdążyli włamać się na konto. I znają hasło oraz login do banku. Jeśli więc otrzymacie takie nietypowe połączenie, jak najszybciej zgłoście sprawę do banku.

Warto pamiętać, że banki - oraz inne instytucje: operatorzy czy firmy finansowe - nigdy nie proszą o podanie poufnych danych (jak hasło czy kod SMS) w rozmowie telefonicznej czy mailu.

Blik - oszustwo. Alior Bank ostrzega

Wciąż "modne" jest oszustwo metodą "na Blika". Na łamach WP Tech czy dobreprogramy.pl opisywaliśmy już sposób działania przestępców. Niestety zagrożenie ciągle jest aktywne. Przed kolejną falą ostrzega m.in. Alior Bank.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)