Banany mogą zniknąć ze sklepu. Groźny grzyb atakuje kolejne plantacje

Banany mogą zniknąć ze sklepu. Groźny grzyb atakuje kolejne plantacje

Banany mogą zniknąć ze sklepu. Groźny grzyb atakuje kolejne plantacje
Źródło zdjęć: © iStock.com
21.08.2019 13:12

Niebezpieczny grzyb zaatakował plantacje bananów na terenie obu Ameryk. To region, który produkuje większość światowego eksportu bananów, a grzyb wpływa na najpopularniejszą ich odmianę.

Grzyb zabijający banany, który od dziesięcioleci niszczy uprawy roślin w Azji i Australii, został wykryty w obu Amerykach. Zarówno Ameryka Północna jak i Południowa są odpowiedzialne za największą część światowego eksportu bananów.

Kolumbia ogłosiła stan wyjątkowy, po tym jak wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły obecność grzyba Fusarium (TR4) w granicach kraju. Kolumbijski Instytut Rolniczy (ICA) twierdzi, że do tej pory dotkniętych nim zostało około 175 hektarów.

Jeszcze w czerwcu urzędnicy poddali kwarantannie cztery farmy na półwyspie Guajira w północnej części kraju, jednak naukowcy obawiają się teraz, że grzyb rozprzestrzenił się poza strefę kwarantanny i może zagrozić produkcji bananów w obu Amerykach.

TR4 infekuje kilka odmian bananów i bananów, ale jest szczególnie szkodliwy dla Cavendish, która jest główną odmianą sprzedawaną w sklepach spożywczych.

Zobacz też: Banany znikną na stałe ze sklepowych półek?

Naukowcy podkreślają że chociaż rozprzestrzenianie się grzyba może potrwać lata, to finalnie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia gatunku Cavendish.

Szczep TR4 zaczął niszczyć uprawy Cavendish w Azji w latach 90., a następnie rozprzestrzenił się w Australii i Afryce. Zaraża rośliny bananowe przez korzenie i rozprzestrzenia się w układzie naczyniowym, doprowadzając do tego, że roślina głoduje, nie mogąc pobierać składników z wody i gleby. Rozprzestrzenia się poprzez przenoszenie zainfekowanych roślin z jednego obszaru do drugiego lub przez wodę i glebę.

Grzyb jest odporny na działanie fungicydów, dlatego jedynym sposobem walki z nim jest powstrzymanie jego rozprzestrzeniania się. Niestety skutki zniszczeń spowodowanych przez grzyb mogą być odczuwalne nawet przez kilkadziesiąt lat, a zarodniki pozostają w glebie nawet do 30 lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)