Badania dowodzą, że nietoperze zachowują dystans społeczny podczas choroby
Z najnowszych badań wynika, że dystans społeczny jest standardową praktyką w przypadku niektórych gatunków nietoperzy. Chore zwierzęta izolują się od innych osobników i unikają kontaktów towarzyskich.
Badania opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Behavioural Ecology" wykazały, że dziko żyjące nietoperze w naturalny sposób dystansują się od innych przedstawicieli swojego gatunku. Poprzednie obserwacje pozwoliły już ustalić, że zwierzęta mają tendencję do trzymania się z daleka od innych osobników, gdy są chore. Tym razem naukowcy postanowili przeprowadzić badania terenowe, aby potwierdzić swoje wnioski.
Nietoperze zachowują "dystans społeczny"
"W przypadku niektórych owadów społecznych chorzy mogą dobrowolnie izolować się lub zostać wykluczeni przez swoich kolegów z kolonii" - napisali naukowcy. Dodali: „ten dystans społeczny spowodowany chorobą nie wymaga współpracy od innych i jest prawdopodobnie powszechny u wszystkich gatunków”.
Jak donosi CNN, badacze schwytali 31 dzikich, dorosłych samic nietoperzy z gatunku wampirów zwyczajnych, które ukrywały się we wnętrzu wydrążonego drzewa w Belize. Następnie połowie z nich wstrzyknięto substancję obniżającą odporność, aby symulować chorobę. Pozostała połowa otrzymała placebo.
Chore zwierzęta izolują się od zdrowych osobników
W całym sześciogodzinnym okresie obserwacji chore nietoperze spędzały mniej czasu na kontaktach towarzyskich ze zdrowymi osobnikami. Chorzy przedstawiciele gatunku poświęcili na nie 25 minut mniej niż zdrowe nietoperze (u których takich interakcji było średnio o 4 więcej). Podczas badania zdrowe nietoperze miały 49 proc. szans na kontakt z innymi, a chore – 35 proc. Czujniki zamontowane w kryjówce nietoperzy pozwoliły naukowcom obserwować ich zachowanie sekunda po sekundzie, dając bardzo dokładne wyniki.
- Czujniki dały nam niesamowite nowe spojrzenie na to, jak społeczne zachowanie tych nietoperzy zmieniało się z godziny na godzinę i minuty na minutę, nawet gdy są one ukryte w ciemności wydrążonego drzewa - powiedział główny autor badania, Simon Ripperger.