Trwa ładowanie...
d494nb7

Badali go dwa stulecia. Teraz okazało się, że ma 429 milionów lat

Trylobit odnaleziony w Czechach w XIX wieku okazał się znacznie starszy niż sądzono. Do przybliżenia jego wieku posłużyła najnowsza technologia. Stworzenie było zarazem jednym z pierwszych na Ziemi obdarzonych zmysłem wzroku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
trylobit
trylobit (Brigitte Schoenemann, Fot: Brigitte Schoenemann)
d494nb7

Występowały na Ziemi wyjątkowo długo - kilkaset milionów lat. Trylobity, bo o nich mowa, to wymarłe morskie stawonogi z epoki wczesnego kambru, które zasiedlały naszą planetę do końca permu (wymieranie permskie).

Brigitte Schoenemann (z Uniwersytetu Kolońskiego) oraz Euan Clarkson z (Uniwersytetu w Edynburgu) przyjrzeli się odkrytej w 1846 skamieniałości trylobita.

Fragment okazu, zwany Aulacopleura koninckii ma cały centymetr długości, ale zachowało się praktycznie jego całe oko. Dogłębna analiza narządu wzroku ujawniła, że oczy trylobitów były wielosoczewkowe, zupełnie niczym u współczesnych insektów (np. much).

d494nb7

Korzystając z dobrodziejstw cyfrowej mikroskopii, naukowcy mogli ustalić jak wyewoluowało zarówno oko trylobita, jak i ten konkretny rodzaj tego gatunku (który był prawdopodobnie przezroczysty.

trylobit
trylobit (Fot: Brigitte Schoenemann)

Co ciekawe, trylobity były jedynymi stawonogami, a zarazem jednymi z pierwszych stworzeń w historii naszej planety, które widziały rzeczy oczami. Inne stawonogi, w tym wężowidła czy chitony także posiadały soczewki z kalcytu, ale służyły im jedynie do wykrywania światła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d494nb7

Podziel się opinią

Share
d494nb7
d494nb7
Więcej tematów