Autonomiczny tramwaj w Polsce. To pierwsza taka inicjatywa w kraju
Autonomiczny tramwaj nad Wisłą? Brzmi jak pieśń przeszłości, jednak to już się stało. W Krakowie odbył się pierwszy kurs takiego pojazdu.
Omawiany tramwaj to jednostka 126N NEVELO firmy NEWAG. Nie jest to jednak typowy zespół trakcyjny.
To efekt projektu o nazwie "Autonomizacja jazdy tramwajem jako narzędzia wspierającego pracę motorniczych". Przejazd odbył się 27 stycznia 2020 roku i przewiózł zgromadzonych pasażerów od przystanku Muzeum Narodowe do pętli tramwajowej Cichy Kącik i z powrotem.
Tramwaj, który automatycznie zatrzyma się na przystanku
Pojazd został wyposażony w autonomiczny sterownik jazdy. Skomputeryzowany układ steruje prędkością i hamowaniem, pracą drzwi tramwaju oraz dzwonkiem. Dzięki temu tramwaj może poruszać się po mieście bez wsparcia maszynisty.
PAP informuje, że system korzysta z GPS-u. Pozycjonowanie ułatwia mierzenie przebiegu trasy. Autonomiczny tramwaj NEWAG-u automatycznie zatrzymuje się na przystankach. Należy zaznaczyć, że system sterujący pojazdem bierze pod uwagę ograniczenia prędkości na trasie i odpowiednio dostosowuje prędkość tramwaju.
System nie jest jednym z projektów, które zostaną zamknięte do szuflady - planuje się jego wdrożenie w komunikacji tramwajowej. Czy Polska doczeka się autonomicznego ruchu tramwajowego? Brzmi to dosyć odważnie, ale motorniczy mogą spać spokojnie - polskie tramwaje raczej nie zastąpią ich w najbliższej przyszłości.
Możliwe jednak, że z czasem w największych miastach będziemy coraz częściej widywali podobne pojazdy. Co sądzicie o autonomicznych tramwajach?