Autonomiczny tramwaj w Polsce. To pierwsza taka inicjatywa w kraju
Autonomiczny tramwaj nad Wisłą? Brzmi jak pieśń przeszłości, jednak to już się stało. W Krakowie odbył się pierwszy kurs takiego pojazdu.
28.01.2020 | aktual.: 29.01.2020 01:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Omawiany tramwaj to jednostka 126N NEVELO firmy NEWAG. Nie jest to jednak typowy zespół trakcyjny.
To efekt projektu o nazwie "Autonomizacja jazdy tramwajem jako narzędzia wspierającego pracę motorniczych". Przejazd odbył się 27 stycznia 2020 roku i przewiózł zgromadzonych pasażerów od przystanku Muzeum Narodowe do pętli tramwajowej Cichy Kącik i z powrotem.
Tramwaj, który automatycznie zatrzyma się na przystanku
Pojazd został wyposażony w autonomiczny sterownik jazdy. Skomputeryzowany układ steruje prędkością i hamowaniem, pracą drzwi tramwaju oraz dzwonkiem. Dzięki temu tramwaj może poruszać się po mieście bez wsparcia maszynisty.
PAP informuje, że system korzysta z GPS-u. Pozycjonowanie ułatwia mierzenie przebiegu trasy. Autonomiczny tramwaj NEWAG-u automatycznie zatrzymuje się na przystankach. Należy zaznaczyć, że system sterujący pojazdem bierze pod uwagę ograniczenia prędkości na trasie i odpowiednio dostosowuje prędkość tramwaju.
System nie jest jednym z projektów, które zostaną zamknięte do szuflady - planuje się jego wdrożenie w komunikacji tramwajowej. Czy Polska doczeka się autonomicznego ruchu tramwajowego? Brzmi to dosyć odważnie, ale motorniczy mogą spać spokojnie - polskie tramwaje raczej nie zastąpią ich w najbliższej przyszłości.
Możliwe jednak, że z czasem w największych miastach będziemy coraz częściej widywali podobne pojazdy. Co sądzicie o autonomicznych tramwajach?