AutoMapa teraz w najnowszej wersji 5.5

AutoMapa teraz w najnowszej wersji 5.5

AutoMapa teraz w najnowszej wersji 5.5
15.04.2009 15:15, aktualizacja: 16.04.2009 09:29

Pojawiła się nowa AutoMapa oznaczona 5.5, a w niej sporo nowości: dane niezbędne do wytyczania tras samochodów ciężarowych, informacje opracowane przez Policję dotyczące najniebezpieczniejszych stref drogowych w Polsce, system gromadzenia informacji o natężeniu ruchu na drogach oraz najnowsze mapy polskich.

Pojawiła się nowa AutoMapa oznaczona 5.5, a w niej sporo nowości: dane niezbędne do wytyczania tras samochodów ciężarowych, informacje opracowane przez Policję dotyczące najniebezpieczniejszych stref drogowych w Polsce, system gromadzenia informacji o natężeniu ruchu na drogach oraz najnowsze mapy Polski.

Kierowcy pojazdów ciężarowych podróżujący z nawigacją samochodową po Polsce mogą w końcu wyznaczyć trasę podróży z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z typu pojazdu, którym się poruszają.

Dane dla pojazdów ciężarowych poruszających się na terenie Polski zawierają m.in. ponad 23 tysiące znaków ograniczenia tonażu, ponad 1200 znaków określających wysokość wiaduktu i ponad 2200 wiaduktów, których wysokość została zmierzona dalmierzem laserowym na potrzeby przejazdów nienormatywnych. AutoMapa 5.5 zawiera również dane dotyczące dopuszczalnego nacisku na oś pojazdu dla wszystkich dróg krajowych i wojewódzkich zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu.

Obraz

Projekt gromadzenia danych niezbędnych dla kierowców pojazdów ciężarowych trwał wiele miesięcy. Dane zbierane były przez siedem zespołów pomiarowych, które przejechały łącznie ponad 150 tysięcy kilometrów po polskich drogach. W tym czasie wykonały ponad 8,2 mln zdjęć pomocniczych zajmujących łącznie prawie 700 GB oraz zdobyły ponad 50 tysięcy informacji o kategoriach dróg, zmianach w dotychczas posiadanych danych itp.

W najnowszej wersji AutoMapy udostępniony został pierwszy element systemu omijania zatorów drogowych - AutoMapa Traffic. Dzięki niemu możliwa będzie nie tylko wygodna podróż bez korków, ale również planowanie podróży z uwzględnieniem sytuacji na drogach. Wdrożona funkcjonalność systemu AutoMapa traffic pozwoli na anonimowe zbieranie informacji o sytuacji na drodze. Dane od użytkowników stanowiące istotną część pozyskiwanej informacji.

AutoMapa wspólnie z Fundacją Krzysztofa Hołowczyca "Kierowca Bezpieczny" oraz Komendą Główną Policji udostępniają użytkownikom AutoMapy dane pozyskane w ramach projektu "500 najniebezpieczniejszych stref drogowych w Polsce", dzięki któremu użytkownicy mają dostęp do danych o szczególnie niebezpiecznych odcinkach dróg na terenie Polski

Projekt "500 najniebezpieczniejszych stref drogowych w Polsce" jest rozwinięciem udanej akcji dotyczącej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na Warmii i Mazurach zrealizowanej wspólnie przez AutoMapę i warmińsko - mazurską Policję w ubiegłym roku.

AutoMapa 5.5 to także najnowsze mapy Polski zawierające kompletną sieć dróg na terenie naszego kraju. W najnowszej wersji liczba miast i miejscowości z przypisanymi adresami zwiększyła się o kolejne 272 miasta i miejscowości i przekroczyła już liczbę 1970. W programie jest również blisko 400 tysięcy Punktów Użyteczności Publicznej pogrupowanych w blisko tysiącu kategorii.

Przy tak rozbudowanej bazie danych niezbędny jest wygodny sposób wyszukiwania danych, dlatego też w nowej wersji programu wprowadzono nowy system wybierania danych dzięki funkcji dezaktywowania (wyszarzania) przycisków na klawiaturze w zależności od już wpisanych znaków i możliwych do wpisania następnych znaków. Dodatkowo, osoby wyszukujące celu podróży po kodach pocztowych z pewnością docenią funkcję grupowania miastami i ulicami wyników takiego wyszukiwania.

W najnowszej AutoMapie została również rozwinięta funkcjonalność związana z pikietażem. Teraz informacja o słupkach wskazujących kilometraż drogi wyświetlana jest w panelu nawigacyjnym, dzięki czemu podróżując z CB Radiem błyskawicznie można zarówno dowiedzieć się, jak i przekazać w eter informację, na którym kilometrze drogi znajdują się utrudnienia w ruchu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)