Atmosfera Ziemi jest większa, niż myśleliśmy. Sięga nawet poza Księżyc

Według najnowszych badań wykonanych przez sondę SOHO, ziemska atmosfera rozciąga się na 630 tysięcy kilometrów. Przez lata nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. "Księżyc przelatuje przez ziemską atmosferę" - czytamy w opracowaniu badania.

Atmosfera Ziemi jest większa, niż myśleliśmy. Sięga nawet poza Księżyc
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Arkadiusz Stando

Ludzkość lubi ustalać sobie umowne granice. Są nimi chociażby czas, państwa, czy też linia Karmana, uznawana za początek kosmosu. W każdym z tych przypadków, reguły ustalał człowiek.

Granica kosmosu jest dalej

Linia Karmana mieści się na wysokości 100 kilometrów nad powierzchnią. Została przyjęta przez Międzynarodową Federację Lotniczą. W rzeczywistości atmosfera ziemska sięga znacznie dalej. Jest bardzo cienką otoczką gazową, zwaną geokoroną.

Dotychczas uznawano, że cienka otoczka składająca się z wodoru sięga około 200 000 kilometrów od powierzchni. Ze względu na tą smukłość, ciężko było obliczyć jej faktyczny zasięg. Tymczasem według ostatnich badań wykonanych przez sondę SOHO, wodorowa granica sięga nawet 630 000 kilometrów! Naukowcy pomylili się aż trzykrotnie.

Obraz
© AGO

To jeszcze nie koniec. Okazuje się, że analiza przeprowadzona przez SOHO, została wykonana ponad 20 lat temu! Pomiędzy rokiem 1996 a 1998 intensywne obserwacje sondy pobrały ogrom danych. Następnie wszystko trafiło do archiwów i leżało bezużyteczne.

Co oznacza odkrycie zasięgu geokorony?

Nasz największy naturalny satelita znajduje się w średniej odległości od Ziemi 384 tysięcy kilometrów. "Księżyc przelatuje przez ziemską atmosferę" - mówi fizyk Igor Baliukin z rosyjskiego Instytutu Badań Kosmicznych. Ale to nie wszystko.

Obraz
© NASA

Badania pokazały także wpływ promieniowania słonecznego na atomy wodoru, z których składa się geokorona. Słońce ściska je i sprawia, że obszar geokorony jest gęstszy po nocnej stronie Ziemi, niż po oświetlonej. To może wpłynąć na aktualne sposób badania kosmosu.

Odkrycie oznacza więc, że wszelkie kosmiczne teleskopy w geokoronie będą prawdopodobnie musiały przejść zmianę. Należy dostosować ich bazowe ustalenia granic bańki Lyman-Alfa. Inaczej, nie będą w stanie odpowiednio prowadzić obserwacji kosmosu.

kosmosksiężycwodór
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (209)