ycipk-2yyrle

Atmosfera Ziemi jest większa, niż myśleliśmy. Sięga nawet poza Księżyc

Według najnowszych badań wykonanych przez sondę SOHO, ziemska atmosfera rozciąga się na 630 tysięcy kilometrów. Przez lata nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. "Księżyc przelatuje przez ziemską atmosferę" - czytamy w opracowaniu badania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkrycie może zmienić sposób obserwacji kosmosu
Odkrycie może zmienić sposób obserwacji kosmosu (Domena publiczna)
ycipk-2yyrle

Ludzkość lubi ustalać sobie umowne granice. Są nimi chociażby czas, państwa, czy też linia Karmana, uznawana za początek kosmosu. W każdym z tych przypadków, reguły ustalał człowiek.

Granica kosmosu jest dalej

Linia Karmana mieści się na wysokości 100 kilometrów nad powierzchnią. Została przyjęta przez Międzynarodową Federację Lotniczą. W rzeczywistości atmosfera ziemska sięga znacznie dalej. Jest bardzo cienką otoczką gazową, zwaną geokoroną.

ycipk-2yyrle

Dotychczas uznawano, że cienka otoczka składająca się z wodoru sięga około 200 000 kilometrów od powierzchni. Ze względu na tą smukłość, ciężko było obliczyć jej faktyczny zasięg. Tymczasem według ostatnich badań wykonanych przez sondę SOHO, wodorowa granica sięga nawet 630 000 kilometrów! Naukowcy pomylili się aż trzykrotnie.

AGO
Podziel się

To jeszcze nie koniec. Okazuje się, że analiza przeprowadzona przez SOHO, została wykonana ponad 20 lat temu! Pomiędzy rokiem 1996 a 1998 intensywne obserwacje sondy pobrały ogrom danych. Następnie wszystko trafiło do archiwów i leżało bezużyteczne.

Zobacz też: Naukowcy odkryli tysiące nieznanych galaktyk. Pomogli Polacy

ycipk-2yyrle

Co oznacza odkrycie zasięgu geokorony?

Nasz największy naturalny satelita znajduje się w średniej odległości od Ziemi 384 tysięcy kilometrów. "Księżyc przelatuje przez ziemską atmosferę" - mówi fizyk Igor Baliukin z rosyjskiego Instytutu Badań Kosmicznych. Ale to nie wszystko.

Geokorona uchwycona przez misję Apollo 16 (1972 rok) NASA
Podziel się

Badania pokazały także wpływ promieniowania słonecznego na atomy wodoru, z których składa się geokorona. Słońce ściska je i sprawia, że obszar geokorony jest gęstszy po nocnej stronie Ziemi, niż po oświetlonej. To może wpłynąć na aktualne sposób badania kosmosu.

ycipk-2yyrle

Odkrycie oznacza więc, że wszelkie kosmiczne teleskopy w geokoronie będą prawdopodobnie musiały przejść zmianę. Należy dostosować ich bazowe ustalenia granic bańki Lyman-Alfa. Inaczej, nie będą w stanie odpowiednio prowadzić obserwacji kosmosu.

Czytaj też:Izraelska misja na Księżyc. SpaceIL wysyła lądownik na amerykańskiej rakiecie

Źródło: ScienceAlert / Journal of Geophysical Research

ycipk-2yyrle
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2yyrle

ycipk-2yyrle
ycipk-2yyrle