Atak zimy niebezpieczny dla komputerów
Atak zimy pozbawił prądu ponad 110 tys. rodzin - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Nie wiadomo, jak wiele z nich korzystało z komputera w czasie, gdy nastąpiła przerwa w zasilaniu. Każda taka sytuacja grozi uszkodzeniem sprzętu komputerowego lub utratą danych. Powtarzające się każdej zimy braki w dostawach prądu wskazują na rosnącą potrzebę stosowania zasilania awaryjnego w biurach, domach i mieszkaniach wyposażonych w sprzęt komputerowy
NIK: awarii będzie coraz więcej
Tym bardziej, że według specjalistów od energetyki, liczba awarii może rosnąć w kolejnych latach. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli pogarsza się stan techniczny polskiej infrastruktury energetycznej. Znacząca jej część ma od 3. do 50 lat, w tym szereg linii napowietrznych, które są szczególnie wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne. Najwyższa Izba Kontroli uznała, że zagrożone jest bezpieczeństwo dostaw energii w przyszłości.
Awaria bez skutków ubocznych
Tymczasem wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nagła awaria zasilania grozi uszkodzeniem sprzętu komputerowego, a także utratą cennych danych. Powszechnie dostępne urządzenia UPS są w stanie zniwelować skutki braku prądu w mieszkaniach, firmach oraz instytucjach. Podtrzymają pracę komputerów przez pewien czas po odłączeniu zasilania, dzięki czemu użytkownik będzie mógł zapisać wyniki pracy i bez pośpiechu wyłączyć sprzęt w standardowym, w pełni bezpiecznym trybie. Podstawowe, markowe zasilacze można kupić już za około 25. zł, co należy uznać za kwotę relatywnie niewielką w porównaniu z potencjalną utratą danych lub uszkodzeniem sprzętu.
Inwestycja w system zasilania awaryjnego to sposób na uniknięcie kłopotów, które - biorąc pod uwagę raport Najwyższej Izby Kontroli - mogą być tylko kwestią czasu. Dla użytkowników domowych brak zabezpieczeń może skończyć się wydatkami na naprawę sprzętu. W przypadku firm to również sprawa odpowiedzialności za dane, które mogą decydować o pozycji rynkowej.
Porady dla posiadaczy sprzętu komputerowego
Zalety posiadania zasilacza awaryjnego UPS zauważymy już przy pierwszej awarii prądu. Typowe urządzenia tego typu podtrzymują zasilanie komputera przez kilka do kilkunastu minut, co jest czasem wystarczającym na zapisanie naszej pracy i bezpiecznego zamknięcie systemu operacyjnego. Warto również pamiętać, że w najgorszym wypadku przy dużym skoku napięcia w sieci utracimy jedynie zasilacz awaryjny lub listwę przeciwprzepięciową, a nie wszystkie lub większość podzespołów komputera. Chcąc uniknąć zniszczenia podzespołów powinniśmy również zwrócić uwagę, aby nie podłączać do tej samej listwy komputera, wentylatora, telewizora lub innych urządzeń elektrycznych, które mogą dość mocno obciążać naszą domową sieć. Na koniec warto pamiętać o regularnym tworzeniu kopii bezpieczeństwa najistotniejszych danych. Doskonale do tego celu nadają się zewnętrzne dyski twarde lub pendrive’y, które są obecnie relatywnie tanie w stosunku do pojemności jaką oferują.
Źródło: EVER / WP