Astronauta urósł 9 cm w 3 tygodnie. Ma spędzić w kosmosie jeszcze pół roku

Astronauta urósł 9 cm w 3 tygodnie. Ma spędzić w kosmosie jeszcze pół roku09.01.2018 15:38
Astronauta urósł 9 cm w 3 tygodnie. Ma spędzić w kosmosie jeszcze pół roku
Źródło zdjęć: © Twitter.com/astro_kanai

Ciało Norishiga Kanai'ego reaguje na stan nieważkości znacznie gwałtowniej niż innych astronautów.

Japończyk martwi się, że nie zmieści się do rosyjskiego pojazdu, który ma sprowadzić go w czerwcu na Ziemię. Członek załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej właśnie się przyznał, że przez trzy tygodnie urósł aż o 9 centymetrów.

Astronauta napisał, że "wyciągnął się niczym roślina". Stwierdził, że nawet w czasie dojrzewania tak szybko nie rósł. To pierwsza misja kosmiczna, w której uczestniczy Norishige Kanai.

Dziewięć centymetrów to dużo, ale jest to możliwe. Każde ciało jest inne - powiedziała BBC Libby Jackson z brytyjskiej Agencji Kosmicznej.

To rekordowy wynik wśród astronautów. Zazwyczaj w przestrzeni kosmicznej ich ciała wydłużają się od 3 do 5 cm. Powodem jest brak grawitacji. Rozchodzą się kręgi, kręgosłup prostuje się. Japończyk nie będzie jednak długo cieszył się z większego wzrostu. Po powrocie na Ziemię jego rozmiar wróci do pierwotnych rozmiarów już po kilku tygodniach.

Zobacz także: Były astronauta o kulisach swojej pracy

Zbyt duży wzrost astronautów może stanowić problem. Rosyjskie pojazdy kosmiczne Sojuz, które transportują astronautów na orbitę, mają ograniczoną wysokość siedziska. Obecnie mogą pomieścić członków załogi o wzroście do 190 cm i wadze 95 kg – czytamy w "Russia Today". Wcześniej te limity wynosiły 182 cm i 85 kg.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)