Apple zaprezentowało iOS 7

Apple zaprezentowało iOS 7
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

11.06.2013 10:30, aktual.: 11.06.2013 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas konferencji WWDC Apple zaprezentowało najnowszą odsłonę swojego mobilnego systemu operacyjnego. Według Tima Cooka siódma odsłona iOS wprowadza największe zmiany, jakich platforma ta doczekała się od czasu swojego debiutu w 2007 roku. I rzeczywiście, sporo się zmieniło.

Pierwszą rzeczą, jaką z pewnością zauważy użytkownik jest wygląd. Jony Ive musiał wyciskać ostatnie poty z designerów Apple, ponieważ zmieniono praktycznie wszystko –. od kolorów, przez czcionkę (teraz jest to Helvetica Neue Ultra Light), a na ikonach skończywszy. Wszystkie domyślne aplikacje przeszły lifting, zmieniono także wygląd niektórych powiadomień systemowych. Ale i tak na pierwszy rzut oka widać, że jest to dzieło Apple.

Pomimo tego, że interface nie jest już “płaski”. W rzeczywistości stał się nawet w pewnym sensie trójwymiarowy, ponieważ iOS 7 stara się stworzyć wrażenie trójwymiarowości na podstawie tego, pod jakim kątem użytkownik patrzy na ekran. „Trójwymiarowe”. podejście definiuje także interakcje pomiędzy aplikacjami a systemem – teraz wszystko przedstawiane jest za pomocą warstw. Trochę trudno to wyjaśnić słowami, najlepiej widać to na poniższej prezentacji.

W iOS 7 pojawił się nowy ekran blokowania urządzenia, zmieniono także wygląd i działanie centrum powiadomień. Inne zmiany obejmują zniesienie ograniczenia pojemności folderu, wprowadzenie rozmów FaceTime za pośrednictwem Wi-Fi, poprawione wyszukiwanie poczty, oraz możliwość blokowania wiadomości i połączeń. Krótki opis najważniejszych zmian znajdziecie poniżej.

Control Center

W iOS 7 Apple wprowadziło Control Center, czyli nowe menu, które po wysunięciu z dołu ekranu daje użytkownikowi łatwy dostęp do najczęściej używanych opcji. W tym miejscu można zmienić na przykład głośność muzyki, przełączyć się w tryb samolotowy, zmienić ustawienia ekranu czy włączyć WiFi.

Multitasking

Apple znacznie poprawiło multitasking, który nie będzie już tylko ograniczony do aplikacji przygotowanych przez Cupertino. Zgodnie z tym co twierdzi Apple aplikacje będą mogły działać w tle i nie będzie to miało większego w pływu na żywotność baterii. Po wywołaniu aplikacji z interface’u multitaskingu, który przypomina karty znane z Androida, aplikacja ma zawsze zawierać najświeższe dane.

Safari

Mobilna przeglądarka Apple może teraz wyświetlać treść na całym ekranie. Cupertino dodało także nawigację opartą na gestach oraz karty pozwalające nawigować pomiędzy otwartymi w przeglądarce stronami internetowymi. Wyszukiwanie odbywa się teraz bezpośrednio z paska adresu. Nowe Safari wspiera także iCloud Keychain, czyli mechanizm synchronizacji haseł i numerów kart kredytowych pomiędzy różnymi urządzeniami.

AirDrop

Jakiś czas temu Samsung wprowadził funkcjonalność grupowego dzielenia się treścią. Odpowiedzią Apple jest AirDrop, czyli funkcja iOS 7. która pozwala dzielić się informacjami ze znajdującymi się w pobliżu użytkownikami z listy kontaktów. Operacja przebiega z poziomu Control Center, a funkcja ta nie będzie dostępna we wszystkich urządzeniach Apple, które doczekają się aktualizacji do iOS 7. Szanse jej przetestowania będą mieli jedynie właściciele iPhone’a 5, iPoda Touch piątej generacji, iPada czwartej generacji i iPada mini.

Aparat

Apple dodało również kilka nowych opcji w aplikacji służącej do robienia zdjęć i nagrywania filmów –. pojawiły się nowe filtry oraz możliwość robienia kwadratowych ujęć. Nowa wersja aplikacji wprowadza ułatwienia w przełączaniu się z robienia zdjęć na nagrywanie obrazu wideo. Dodatkowo aplikacja od razu organizuje zdjęcia w albumy na podstawie informacji o miejscu i czasie wykonania zdjęcia.

Siri

W nowej wersji systemu użytkownik może zmieniać ustawienia urządzenia za pośrednictwem Siri. Od teraz Siri wspiera także wyszukiwanie informacji na Wikipedii, Twitterze czy za pośrednictwem Binga, a dodatkowo Apple dorzuciło jej kilka nowych głosów. Niestety tylko po angielsku, francusku lub niemiecku.

Niestety nie wszyscy posiadacze gadżetów Apple będą mogli cieszyć się wszystkimi nowymi funkcjami –. starsze urządzenia otrzymają trochę pociętą wersję iOS 7.

Niewątpliwie iOS 7 przynosi dość duże zmiany, ale nie są one jakoś szczególnie przełomowe. Można odnieść nawet wrażenie, że wraz z nową wersją systemu mobilnego, Apple wprowadza funkcjonalności, których po prostu brakowało we wcześniejszych odsłonach. Informacje o wszystkich zmianach oraz więcej zdjęć możecie zobaczyć na oficjalnej stronie.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Deweloperzy mogą pobrać iOS 7 już teraz, pozostali użytkownicy będą musieli poczekać do oficjalnej premiery, która ma odbyć się jesienią.

-/jg/jg

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)