Apple Research Kit wystartowało!

Apple Research Kit wystartowało!

Apple Research Kit wystartowało!
Źródło zdjęć: © Kārlis Dambrāns / CC
15.04.2015 14:07, aktualizacja: 16.04.2015 11:09

Nowa platforma software'owa, Apple Research Kit zmieni dowolnego iPhone'a w narzędzie diagnostyczne, które będzie w stanie dostarczyć lekarzom cały szereg medycznych informacji na temat swojego użytkownika. Od dzisiaj mogą z niego korzystać.

Apple sprzedało na całym świecie ponad 700 milionów iPhone'ów. Nawet jeżeli z platformy Research Kit postanowi skorzystać tylko 10 proc. wszystkich użytkowników, da to 70 milionów ludzi. O takiej grupie ochotników w dowolnym badaniu medycznym naukowcy mogli sobie do tej pory co najwyżej pomarzyć.

O jakie dane chodzi? Naukowcy będą mogli prosić użytkowników o dostęp do akcelerometru, mikrofonu, żyroskopu, czujnika GPS - dzięki temu będą mogli dowiedzieć się wiele na temat stanu zdrowia, zdolności motorycznych czy nawet umysłowych właścicieli iPhone'ów.

Cała platforma Research Kit dostępna jest na licencji Open Source, a dane udostępniane za jej pomocą, według zapewnień Apple, będą wykorzystywane tylko i wyłącznie na potrzeby badań. Otwarta platforma ma dwie ogromne zalety: po pierwsze, każdy zespół badawczy zainteresowany przeprowadzeniem badań na ogromną skalę będzie mógł stworzyć na jej podstawie własną aplikację. Po drugie: jak podkreśla samo Apple, licencja Open-Source sprawia, że otwarte oprogramowanie bardzo szybko "czyszczone" jest ze wszystkich błędów, zawartych w kodzie źródłowym.

To wszystko jest już dostępne dla naukowców z całego świata. Teraz musimy tylko trochę poczekać na pierwszy przełom w medycynie dokonany za pomocą Apple Research Kit.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)