Apple pozywa polski serwis telefonów. Pozew liczy aż 600 stron

Apple pozywa polski serwis telefonów. Pozew liczy aż 600 stron
Źródło zdjęć: © Max Timchenko / CC

24.07.2015 14:16, aktual.: 24.07.2015 14:44

Polski serwis telefonów komórkowych dostał pozew sądowy od Apple. Firma z Cupertino domaga się w nim zwrotu na rzecz Apple domeny, pod którą działa serwis - ap.pl. Według prawników amerykańskiego giganta, nazwa jest zbyt fonetycznie podobna do zastrzeżonego znaku towarowego.

Rzeczywiście, ap.pl może przypominać nazwę Apple, tylko że domena –. założona w roku 2002 – jest skrótem od pełnej nazwy przedsiębiorstwa Art Production. Logicznym jest, że skoro firma działa na terytorium Polski, to właściciel zarejestrował nazwę w domenie PL. Dla Apple to żaden argument i koncern wystąpił w maju tego roku o bezpłatny zwrot domeny. Gdy właściciel odmówił, otrzymał pozew. Co ciekawe, liczy on aż 600 stron!

_ Obecnie na domenę jest zgłoszony spór, który według specjalistów, zostanie rozstrzygnięty na korzyść obecnego abonenta. Jeżeli firma Apple uważa, że domena jest przydatna ze względów marketingowych, to powinna za nią zapłacić, tak jak to zrobił m.in. operator komórkowy P4 wykładając za domenę play.pl kwotę 2 mln zł. _ –. informuje w przesłanym do WP.PL oświadczeniu Zenbox, firma zarządzająca domenami.

Próby przejęcia domen internetowych przez duże firmy powołujące się na swoje znaki towarowe nagłaśniane są przynajmniej kilka razy każdego roku, jednak skala takich działań jest zdecydowanie większa. Szczególnie agresywne w swoich działaniach są największe korporacje. Apple w Polsce już kilkukrotnie próbowało bezskutecznie przejąć domeny internetowe (np. sklepu a.pl) natomiast Google przez kilka lat walczyło o uzyskanie domeny gmail.pl, co zresztą ostatecznie się udało.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)