Apple dostaje patent na wyświetlacz z czujnikami obrazu

Apple dostaje patent na wyświetlacz z czujnikami obrazu
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

21.05.2009 16:19, aktual.: 22.05.2009 10:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern Apple opatentował wyświetlacz wyposażony nie tylko w elementy odtwarzające obraz, ale też w elementy światłoczułe. Jak wynika z patentu 7,535,468, który wczoraj został oficjalnie zatwierdzony, czujniki te są uporządkowane w postaci rastra. Aby elementom, z których każdy jest wyposażony w soczewkę, nie przeszkadzało światło z ekranu odtwarzającego obraz, zostały one zaopatrzone w pewnego rodzaju zaślepki. Czujniki są przy tym umieszczone w głębi rastra.

Tego rodzaju wyświetlacz, zwany macro charge-coupled device (macro-CCD), ma sprawić, że zewnętrzne kamery albo kamerki internetowe w laptopach –. takie jak te wbudowywane w notebookach Apple'a ponad ekranem – staną się zbędne. Nowe urządzenia mogą być wykorzystywane podczas wideokonferencji albo do tworzenia autoportretów użytkowników – wyjaśnia Apple we wniosku patentowym. W małych, przenośnych urządzeniach ekrany zespolone z elementami światłoczułymi pozwolą zaoszczędzić miejsce. Poza tym firma rozważa zastosowanie macro-CCD nie tylko w wyświetlaczach komputerowych, ale też np. do fotografowania obiektów w małych, ciemnych przestrzeniach.

Obraz
© Rysunek z patentu nrumer 7,535,468 (fot. patft.uspto.gov)

Amerykański urząd patentowy zatwierdził ochronę prawną także dla innych wynalazków Apple'a. Patent oznaczony numerem 7,536,565 przyznano za sposób zapisywania informacji o statusie odtwarzacza multimedialnego, kiedy ten zostaje wyłączony. Z kolei dokument 7,535,458 chroni przycisk Multi Button w skonstruowanej przez Apple'a myszy Mighty Mouse.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także