Apophis Asteroida uderzy w Ziemię? Koniec świata w 2029? NASA rozwiewa wątpliwości

Apophis Asteroida uderzy w Ziemię? Koniec świata w 2029? NASA rozwiewa wątpliwości

Apophis Asteroida uderzy w Ziemię? Koniec świata w 2029? NASA rozwiewa wątpliwości
Źródło zdjęć: © Fotolia
21.03.2019 08:00

Wieści o asteroidzie 99942, znanej lepiej jako Apophis, rozgrzewają od kilku dni media. Niektóre serwisy wieszczą nawet koniec świata w związku z kolizją obiektu i naszej Ziemi. Jest się czego obawiać? Niekoniecznie.

Asteroida Apophis została odkryta w 2004 roku przez Roya Tuckera, Davida Tholena oraz Fabrizio Bernardiego. Od tego momentu naukowcy dokonali wielu obliczeń, których celem było ustalenie, jaka jest szansa na to, że asteroida Apophis wywoła koniec świata. Asteroida Apophis porusza się z prędkością 30,73 km/s, a obieg Słońca zajmuje jej 323 dni i 14 godzin. Jej średnica to około 330 metrów.

Asteroida Apophis

Obecne szanse na uderzenie Apophis w Ziemię są niewielkie i wynoszą 1:37. To około 2,7 proc. Według wyliczeń NASA, Apophis znajdzie się najbliżej naszej planety 13 kwietnia 2029 roku. Wyliczenia z 98 proc. dokładnością dokonano między innymi dzięki pracy radioteleskopu Arecibo. Odległość między asteroidą a nasza planetą wyniesie 38 tysięcy kilometrów i będzie widoczna z Afryki, Azji i Europy.

To wtedy ma nastąpić potencjalna katastrofa. Czy jednak nastąpi? Marne szanse, skoro możliwości uderzenia asteroidy to tylko 2,7 proc. przy dzisiejszych obliczeniach. A do tego trzeba dodać kolizje z innymi asteroidami oraz spalanie w atmosferze. Pogłoski o końcu świata możemy uznać za mocno przesadzone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)