Aplikacje załadują się szybciej

Aplikacje załadują się szybciej

Aplikacje załadują się szybciej
Źródło zdjęć: © WP.PL
28.06.2012 15:20

Nowe rozwiązanie pozwoli szybciej ładować nasze ulubione aplikacje, a przy tym oszczędzać baterię smartfona

Długotrwałe ładowanie się aplikacji w smartfonach jest często zmorą ich użytkowników. Przyczyną jest przeładowanie ich grafiką i chęci producenta sprzętu oraz operatora komórkowego, aby pomieścić w smartfonie jak największą ilość "ciekawych i przydatnych" aplikacji. Spowalnia to system operacyjny oraz zwiększa czas połączenia z serwerem w przypadku aplikacji sieciowych.

Zespół naukowców z University of Massachusetts, pod kierownictwem dr Tingxina Yana opracował rozwiązanie ułatwiające ładowanie się aplikacji. Zostało ono zaadaptowane z zaawansowanych systemów wspomagania zarządzania i business intelligence. Jest to tzw. predictive caching. Polega ono na częściowym załadowaniu do pamięci podręcznej urządzenia tych aplikacji, które najczęściej są wykorzystane po uruchomieniu oraz ustaleniu sekwencji uruchamianych aplikacji przez zwykłego użytkownika.

Zespół dr Yana stwierdził bowiem, iż nie są one uruchamiane chaotycznie, lecz według pewnego porządku charakterystycznego dla każdego użytkownika smartfonu. System używa czujników ruchu oraz systemu lokalizacyjnego, stanowiących obecnie standardowe wyposażenie smartfonu dla określenia kiedy użytkownik uruchomi daną sekwencję aplikacji. Jeśli np. użytkownik stale jeździ kolejką podmiejską w określonych porach i zbliża się właśnie do jej stacji, aplikacja załaduje wstępnie sieciowy rozkład tej właśnie kolejki, przewidując, że właściciel telefonu będzie chciał - jak zwykle to robi - sprawdzić o której godzinie będzie miał następny pociąg.

Testy wykazały, że zastosowanie tego rozwiązania przyspiesza o 6 sekund czas ładowania aplikacji przy średnim okresie ładowania, wynoszącym, bez użycia predictive caching, około 2. sekund w smartfonach z systemem operacyjnym Windows. Oznacza to 2 proc. dziennego zmniejszenia poboru mocy z baterii.

Nowe rozwiązanie zostało przedstawione 2. czerwca na konferencji MobiSys w Windermere w Wlk.Brytanii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)