Aplikacja ,,E-niezbędnik COVID-19’’ – z myślą o osobach z niepełnosprawnością

Aplikacja ,,E‑niezbędnik COVID-19’’ – z myślą o osobach z niepełnosprawnością

Aplikacja ,,E-niezbędnik COVID-19’’ – z myślą o osobach z niepełnosprawnością
03.08.2020 15:49

W ramach II edycji ogólnopolskiej kampanii STOP Barierom, na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, powstała praktyczna aplikacja ,,E-niezbędnik COVID-19’’. Projekt zrealizowano przy współpracy z PKO Bankiem Polskim.

Materiał powstał przy współpracy z Fundacją Neuron +

Narzędzie to odpowiedź na problemy, jakie napotykają na co dzień osoby z niepełnosprawnością z powodu epidemii koronawirusa. Aplikacja zapewnia przede wszystkim dostęp do informacji, gdyż większość osób niepełnosprawnych dysponuje smartfonami lub tabletami.

Pierwszy katalog zagadnień zapisanych w aplikacji „E-niezbędnik COVID-19” dotyczy samego koronawirusa i choroby COVID-19. Użytkownik dowie się z tego narzędzia, jakie są objawy choroby, w jaki sposób i w jakich warunkach można się nią zarazić oraz jak należy się przed nią chronić. Profilaktyka w przypadku osób z niepełnosprawnością jest kluczowa, gdyż z racji innych schorzeń mają one często obniżoną odporność i zarażenie się koronawirusem może grozić im poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią.

Z powodu epidemii rząd przygotował szereg rozwiązań pomocowych i prawnych, a aplikacja pomaga z nich skorzystać osobom z niepełnosprawnością. Klikając na konkretne świadczenie, dowiemy się dla kogo jest przewidziane, jakie warunki trzeba spełnić, aby je uzyskać, czy też jaka jest wysokość pomocy. Chodzi np.
o dofinansowanie kosztów opieki w warunkach domowych, różnego rodzaju ulgi podatkowe, czy programy pomocowe PFRON. Zaletą aplikacji są dane kontaktowe do instytucji zapewniających pomoc osobom z niepełnosprawnym, nie tylko zresztą w dobie koronawirusa.

Aplikacja zawiera również inne udogodnienia dla użytkowników. Zainstalowano w niej ,,Neurona’’, czyli wirtualnego doradcę pomocnego w szybkim znalezieniu potrzebnych informacji. Użytkownik ma też możliwość zapisania treści jako ,,ulubionych’’, co pozwala na szybki dostęp do poszukiwanych wcześniej materiałów. Z myślą o osobach słabowidzących lub niedowidzących przewidziano też opcje ustawienia wielkości czcionki i odpowiedniego kontrastu.

Aplikacja ,,E-niezbędnik COVID-19” to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa – wskazuje prof. dr hab. n. med. Janusz Kocki, Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+. Jej znaczenie dla osób z niepełnosprawnością jest ogromne, gdyż ta grupa społeczna jeszcze bardziej doświadczyła negatywnych skutków epidemii w porównaniu do osób, które są w pełni sprawne. Dzięki wsparciu państwa i PKO Banku Polskiego ich powrót do normalnego życia społecznego i zawodowego ma być łatwiejszy, a aplikacja „E-niezbędnik COVID-19” zapewni im skorzystanie z tej pomocy – podkreśla.

Aplikację „E-niezbędnik COVID-19” można pobrać w sklepie Google Play i App Store. Została przygotowana w sposób intuicyjny i przejrzysty, aby zapewnić szybkie korzystanie z niej wszystkim użytkownikom, także tym niezbyt biegłym w nowoczesnych technologiach.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)