Aparaty do fotografii natychmiastowej. Świetna zabawa z nutą nostalgii

Aparaty do fotografii natychmiastowej. Świetna zabawa z nutą nostalgii

Aparaty do fotografii natychmiastowej. Świetna zabawa z nutą nostalgii
Źródło zdjęć: © unsplash.com | ALP STUDIO
Sylwia Ścibak
27.04.2018 10:33

Aparaty z natychmiastowym wywoływaniem zdjęć to swoisty powrót do przeszłości, kiedy jeszcze nie oglądaliśmy naszych dzieł na komputerze, nie trzymaliśmy ich na cyfrowych nośnikach i nie używaliśmy fotomontażu. Poniżej prezentujemy kilka modeli, które przydadzą się nie tylko na majówce.

Fotografia natychmiastowa – wycinek rzeczywistości dostępny od razu

Fotografia natychmiastowa ma swoje początki w końcowych latach 40. poprzedniego wieku w Stanach Zjednoczonych, ale dopiero w latach 70. i 80. stała się szalenie popularna. W tamtym czasie królowały Polaroidy, czyli urządzenia, które zaraz po naciśnięciu spustu wywoływały zdjęcia na specjalnych kliszach. Na przełomie wieków Polaroidy zaczęły ustępować miejsca aparatom cyfrowym, gdyż te dawały możliwość wielokrotnego wykonywania zdjęć i kasowania tych, które się nie udały.

Teraz fotografia natychmiastowa zaczęła odradzać się na nowo. Na rynku dostępne są aparaty z możliwością wywoływania zdjęć, które zachwycają nie tylko ciekawym designem, ale także funkcjami, o których jeszcze 30 czy 40 lat temu nie było mowy. Warto wiedzieć, że tego typu urządzenia nie kosztują wiele, bo ich cena zwykle nie przekracza 500 zł.

289231396042909754
© Wikimedia Commons CC BY | Trycatch

Fotografia natychmiastowa – warto czy nie?

Oczywiście i ten rodzaj fotografii ma swoje wady i zalety. Aparaty do zdjęć natychmiastowych pozwalają na znacznie mniej niż aparaty cyfrowe. Zawsze trzeba mieć ze sobą specjalne wkłady, które umożliwiają wywołanie określonej liczby zdjęć, chociaż na rynku znajdują się również egzemplarze, które mogą zapisywać zdjęcia w formie cyfrowej. Aparaty te wykonują też z reguły jedną kopię, której nie można trzymać na innym nośniku czy powielić za pomocą negatywu. Zdjęcia mają też z reguły niższą jakość, a poza tym nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego.

Jednak na wszystkie te wady można spojrzeć z innej perspektywy. Uważa się niejednokrotnie, że zdjęcia wywoływane natychmiastowo mają większą wartość. Nie chcemy zmarnować wkładu na kadry, które niewiele wnoszą. Aparat jest więc używany z umiarem i przeważnie wtedy, kiedy dzieje się naprawdę coś dla nas istotnego. Poza tym gromadzenie fotografii w albumie ma swoją magię, bo o ile zdjęcia w formie cyfrowej możemy łatwo stracić, o tyle tego typu zdjęcia mogą przetrwać wiele dziesiątek lat. Aparaty do fotografii natychmiastowej kosztują stosunkowo niewiele i przydadzą się zwłaszcza w sytuacjach dla nas bardzo istotnych, np. na pierwszej komunii dziecka, na wymarzonych wakacjach czy nawet na ślubie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)