Trwa ładowanie...

Android: 40 mln użytkowników zagrożonych – pobrali szkodliwą aplikację

40 milionów użytkowników Androida pobrało aplikację stworzoną przez oszustów. Była ona dostępna w Sklepie Play i zamieniała smartfon w element większej sieci kontrolowanej przez izraelską firmę. Podejrzany program warto szybko usunąć.

Share
Android: 40 mln użytkowników zagrożonych – pobrali szkodliwą aplikację
Źródło: WP.PL, Fot: Oskar Ziomek
d2ps6t0

Problematyczna aplikacja na Androida, o której mowa to klawiatura o nazwie ai.type. Teraz program nie jest już dostępny przez Google Play, ale wcześniej pobrano go stamtąd ponad 40 milionów razy.

Jak podaje Forbes, z czasem okazało się, że aplikacja w ukryciu przed użytkownikiem symuluje kliknięcia w reklamy, sztucznie generując zyski i przekazując informacje o upodobaniach korzystającego do sieci reklamowych. Ustalono także, że aplikacja została stworzona przez firmę z Izraela.

d2ps6t0

Android i niebezpieczne aplikacje

Chociaż program został już usunięty ze Sklepu Play, nie oznacza to, że zagrożenie minęło. Ze smartfonów, na które pobrano aplikację, trzeba ją usunąć samodzielnie. Co więcej, podejrzana aplikacja wciąż krąży po sieci i można ją pobrać i zainstalować z innych źródeł niż Google Play.

Opisywany przypadek nie jest oczywiście odosobniony. W sklepie z aplikacjami na Androida bardzo często znajdowane są szkodliwe programy, które należy szybko odinstalować ze smartfona. Tylko we wrześniu badacze wykryli 172 takie aplikacje. Zdecydowana większość z nich wyświetla natarczywe reklamy – niedawno zidentyfikowano 42 programy tego rodzaju.

d2ps6t0

Podziel się opinią

Share
d2ps6t0
d2ps6t0
Więcej tematów